V Polsku izolovali kvůli africkému moru 450 chovů prasat

450 chovů prasat v polské provincii Velkopolské vojvodství bylo izolováno kvůli výskytu afrického moru prasat (AMP) na západě země. Opatření proti africkému moru zesiluje i německé Sasko. Do prevence jsou zapojeni myslivci, kteří za spolupráci při odběru vzorků a likvidaci kadáverů dostávají odměnu ve výši 30 eur za divočáka.

Všechny uzavřené polské farmy se nacházejí kolem zpracovatelského závodu, kde byl nedávno AMP potvrzen. V okruhu 3 km kolem postižené farmy se nachází 61 chovů prasat. V monitorované oblasti s poloměrem 10 km je dalších 391 chovů prasat. Farmy chovají více než 30 000 prasat.

Velkopolsko je nejdůležitější provincií pro chov prasat v zemi
Farmy v monitorované oblasti nemohou prasata exportovat po dobu nejméně jednoho měsíce. V ohnisku nákazy je časové omezení ještě delší. Polští producenti prasat si stěžují, že úřady nevyvíjejí dostatečné úsilí v boji proti šíření AMP. Velkopolsko je nejdůležitější provincií pro chov prasat v zemi.

AMP prokázán poblíž německé hranice
Nákaza se vyskytuje ve východním Polsku od roku 2014, ale na západě Polska propukla až v listopadu 2019. Od té doby se rozšířila na 720 míst ve třech provinciích v západním Polsku, včetně dvou farem. Virus byl potvrzen také u divočáka ve vzdálenosti 10 km od německé hranice. Německo je jedním z největších producentů prasat v Evropě a přenos viru na německou populaci prasat divokých může mít pro německé vývozní postavení dalekosáhlé důsledky.

„Nenechme Covid-19 omezovat boj s africkým morem"
Na německé straně hranice je situace pozorně sledována. Prof. Thomas Mettenleiter, prezident německého veterinárního Friedrich-Loefflerova institutu, v článku pro německý zemědělský časopis Top Agrar varoval, že by Covid-19 neměl zasahovat do boje proti AMP: „AMP je onemocnění zvířat podléhající oznamovací povinnosti, které musí být rychle potlačeno všemi nezbytnými opatřeními, bez ohledu na současnou pandemii SARS-CoV-2."

Prof. Mettenleiter označil riziko zavlečení AMP za nezmenšené a vyzval majitele zvířat, aby přísně dodržovali německé právní předpisy v oblasti hygieny zvířat. Za zásadní považuje rychlé odhalení nákazy a důslednou reakci. Důležitý je proto monitoring a vyšetřování uhynulých divočáků, které jsou ovšem v současné době ztíženy uzavřením některých lesů kvůli Covid-19.

Myslivci musí spolupracovat na preventivních opatřeních, dostanou 30 eur za divočáka
Německá spolková země Sasko je jednou ze dvou zemí bezprostředně sousedících s Polskem. V souvislosti s AMP nedávno posílilo opatření, která se dotýkají myslivců:

  • Myslivci musí hlásit každého uhynulého i zastřeleného divočáka a uvést místo nálezu nebo zástřelu na příslušné místní potravinářské inspekci a veterinárním úřadu.
  • Myslivci musí při provádění opatření spolupracovat – při označování, odebírání vzorků pro testování AMP a likvidaci kadáverů. Pro tento účel se myslivcům poskytuje odměna ve výši 30 eur za divočáka.

Podle pigprogress.net, 24. 4. 2020, redakce

Ilustrační fotografie Pixabay

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot