V Německu cvičí psy na vyhledávání uhynulých divočáků

V okrese Segeberg (Šlesvicko-Holštýnsko) cvičí lovecké psy, aby byli v případě zavlečení afrického moru prasat do země schopni vyhledávat kadávery divočáků, které by se mohly stát dalším zdrojem nákazy. Po čtyřměsíčním výcviku je k vyhledávání kadáverů připraveno pět psů a jejich vůdců, kteří by své nabyté zkušenosti měli šířit mezi další psovody.

V Německu bylo vycvičeno prvních pět psů k vyhledávání uhynulé zvěře. Cílem bylo připravit psy na hledání kadáverů divočáků uhynulých na AMP v případě, že by se nákaza rozšířila do Německa. Včasné vyhledání kadáverů může zabránit dalšímu šíření viru.

Hledání uhynulých – ignorace živých
„Není to práce na stopě, je nutné, aby pes divočáka navětřil," uvádí okresní myslivecký spolek v tiskové zprávě. Pro psy byl vytvořen profil požadavků, které musí splňovat. Bylo stanoveno, že psi mají hlásit uhynulého divočáka, ale současně nesmí štvát živou zvěř. Celkem pět psů a jejich vůdců již prošlo čtyřměsíčním školením a představilo výsledky své práce.

Výcvik je financován soukromou nadací
Dosud byli vycvičeni tři labradoři, foxteriér a italský spinone. Psi při ukázce ve cvičné obůrce prokázali, že živá prasata volně hledají, ale neloví. Jakmile pes vyhledá uhynulého divočáka, vrátí se ke svému vůdci, s kadáverem však do kontaktu nepřijde.
Proškolení bylo financováno soukromou nadací, která nemá nic společného s lovem a zemědělstvím a nepřeje si být zveřejněna.
Po úspěšném tréninku by proškolené dvojice měly trénovat další psy a jejich vůdce, aby byl v případě rozšíření nákazy do Německa připraven dostatek vyhledávacích psů.
Podle jagderleben.de, 19. 8. 2019, redakce

Ilustrační fotografie Jaroslav Vogeltanz

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot