V Německu cvičí psy na vyhledávání uhynulých divočáků

V okrese Segeberg (Šlesvicko-Holštýnsko) cvičí lovecké psy, aby byli v případě zavlečení afrického moru prasat do země schopni vyhledávat kadávery divočáků, které by se mohly stát dalším zdrojem nákazy. Po čtyřměsíčním výcviku je k vyhledávání kadáverů připraveno pět psů a jejich vůdců, kteří by své nabyté zkušenosti měli šířit mezi další psovody.

V Německu bylo vycvičeno prvních pět psů k vyhledávání uhynulé zvěře. Cílem bylo připravit psy na hledání kadáverů divočáků uhynulých na AMP v případě, že by se nákaza rozšířila do Německa. Včasné vyhledání kadáverů může zabránit dalšímu šíření viru.

Hledání uhynulých – ignorace živých
„Není to práce na stopě, je nutné, aby pes divočáka navětřil," uvádí okresní myslivecký spolek v tiskové zprávě. Pro psy byl vytvořen profil požadavků, které musí splňovat. Bylo stanoveno, že psi mají hlásit uhynulého divočáka, ale současně nesmí štvát živou zvěř. Celkem pět psů a jejich vůdců již prošlo čtyřměsíčním školením a představilo výsledky své práce.

Výcvik je financován soukromou nadací
Dosud byli vycvičeni tři labradoři, foxteriér a italský spinone. Psi při ukázce ve cvičné obůrce prokázali, že živá prasata volně hledají, ale neloví. Jakmile pes vyhledá uhynulého divočáka, vrátí se ke svému vůdci, s kadáverem však do kontaktu nepřijde.
Proškolení bylo financováno soukromou nadací, která nemá nic společného s lovem a zemědělstvím a nepřeje si být zveřejněna.
Po úspěšném tréninku by proškolené dvojice měly trénovat další psy a jejich vůdce, aby byl v případě rozšíření nákazy do Německa připraven dostatek vyhledávacích psů.
Podle jagderleben.de, 19. 8. 2019, redakce

Ilustrační fotografie Jaroslav Vogeltanz

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

Autor: Redakce
dot