V několika slovenských obcích poblíž maďarských hranic je zakázán vstup do honiteb

Několik slovenských obcí, které se nachází jižně od Košic poblíž maďarských hranic, zakázalo vstup do mysliveckých revírů. Zákaz platí od úterý 27. 8. a obce ho zveřejnily na webových stránkách. Důvodem je obava, že by přítomnost lidí v pohraničních honitbách mohla zvýšit pohyb divočáků a přispět tím k zavlečení afrického moru prasat (AMP) z Maďarska do okresu Košice. Černá zvěř se zatím sdružuje v zemědělských kulturách a může být v přímém kontaktu se sousední infikovanou populací prasat divokých.

Zákaz vstupu veřejnosti do mysliveckých revírů se dotkl následujících obcí: Milhosť, Kechnec, Seňa, Gyňov a Trstené pri Hornáde.
Jelikož dotčeným územím protéká řeka Hornád a nachází se zde jezera a cyklostezky, omezí zákaz zejména rybáře, cyklisty, turisty a majitelů psů. Obce upozorňují, že za porušení zákazu může uložit okresní úřad pokutu od 30 do 3000 euro. Uvedený zákaz se nevztahuje na státní orgány, orgány obce, záchranné složky, vlastníky pozemků a jejich uživatele, správce vodních toků, vodní stráž, rybářskou stráž, lesní stráž, stráž přírody a fyzické osoby, které mají oprávnění stráže při výkonu jejich činností.
Podle polovnickakomora.sk, 28. 8. 2019, redakce

Zdroj mapy OU Košice-okolie

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

dot