V několika slovenských obcích poblíž maďarských hranic je zakázán vstup do honiteb

Několik slovenských obcí, které se nachází jižně od Košic poblíž maďarských hranic, zakázalo vstup do mysliveckých revírů. Zákaz platí od úterý 27. 8. a obce ho zveřejnily na webových stránkách. Důvodem je obava, že by přítomnost lidí v pohraničních honitbách mohla zvýšit pohyb divočáků a přispět tím k zavlečení afrického moru prasat (AMP) z Maďarska do okresu Košice. Černá zvěř se zatím sdružuje v zemědělských kulturách a může být v přímém kontaktu se sousední infikovanou populací prasat divokých.

Zákaz vstupu veřejnosti do mysliveckých revírů se dotkl následujících obcí: Milhosť, Kechnec, Seňa, Gyňov a Trstené pri Hornáde.
Jelikož dotčeným územím protéká řeka Hornád a nachází se zde jezera a cyklostezky, omezí zákaz zejména rybáře, cyklisty, turisty a majitelů psů. Obce upozorňují, že za porušení zákazu může uložit okresní úřad pokutu od 30 do 3000 euro. Uvedený zákaz se nevztahuje na státní orgány, orgány obce, záchranné složky, vlastníky pozemků a jejich uživatele, správce vodních toků, vodní stráž, rybářskou stráž, lesní stráž, stráž přírody a fyzické osoby, které mají oprávnění stráže při výkonu jejich činností.
Podle polovnickakomora.sk, 28. 8. 2019, redakce

Zdroj mapy OU Košice-okolie

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

dot