V Bulharsku musí být zlikvidováno dalších 40 000 vepřů

V Bulharsku se rychle šíří africký mor prasat (AMP). Likvidace celého chovu potkala už druhý velký zemědělský podnik v Rusenské oblasti na severu země. Prasečí farma v obci Brašlen musí porazit přibližně 40 000 zvířat. Úřady vyzvaly domácí chovy v ohrožených místech k urychleným zabijačkám, než i je zasáhne nákaza.

Hromadná porážka v chovu prasat domácích začala už dříve na jiné velké farmě ležící nedaleko Ruse. Jde o zemědělský komplex v obci Nikolovo, kde musejí zabít celkem 17 000 prasat.
Katastrofální situaci vyhlásily vedle Rusenské oblasti také úřady v Plevenské a Razgradské oblasti. Nové případy výskytu prasečího moru v domácích chovech jsou však už registrovány i v oblastech Vraca, Veliko Tarnovo a Targovište.
Podle expertů je nejpravděpodobnější příčinou rychlého šíření prasečího moru neregulovaný dovoz krmiv a rovněž nesprávná péče o chovy prasat. Nákaza se ale může šířit i prostřednictvím bytového odpadu.
Podle ČTK, 24. 7. 2019

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot