Těla 7 utonulých divočáků se vyplavila na dánském pobřeží – testy na AMP provedeny nebyly

Na dánském ostrově Ærø se v posledních dnech vyplavilo na břeh sedm uhynulých divočáků. Vzhledem k tomu, že je země bez výskytu afrického moru prasat (AMP) a tento stav si kontroluje, nakládaly s těly příslušné úřady. Testy na virus AMP však neprovedly.

Uhynulá zvířata byla nalezena na různých místech na jižním pobřeží Ærø, jak potvrdil Dr. Stig Mellergaard, hlavní poradce dánského ministerstva životního prostředí a potravin. Je nepravděpodobné, že divočáci pocházeli z Dánska. „Víme, že současná dánská populace černé zvěře čítá 30-40 kusů, které jsou soustředěny v jižním Jutsku poblíž dánsko-německé hranice. Je proto nepravděpodobné, že by utonulá zvířata byla dánská," upřesnil Mellergaard.
Doktor Mellergaard dále uvedl, že k vyplavení uhynulých divočáků na březích Dánska dochází jednou nebo dvakrát ročně, ale je to poprvé, co se to stalo v Ærø.

Šlo o tlupu divočáků, kteří utonuli při hledání potravy
Vzdálenost z Ærø k nejbližší infikované farmě v severním Polsku je přes 600 km, takže je nepravděpodobné, že by zvířata zabil virus AMP.
Dr. Mellergaard předpokládá, že se jednalo o tlupu divočáků: „Je pravděpodobné, že se jedná o tlupu divočáků, kteří se plavili podél ostrova v Baltském moři za potravou, byli chyceni proudem, vyneseni na moře a utopili se."

Testování na virus AMP nebylo provedeno
Dr. Mellergaard potvrdil, že nalezená těla nebyla testována na přítomnost viru AMP. „Testujeme všechny uhynulé a zastřelené divočáky z Dánska (kde známe jejich původ), abychom dokázali, že je Dánsko bez AMP. Testování zvířat neznámého původu má pouze akademický význam. Pokud by byl výsledek takového testu neočekávaně pozitivní na AMP, Dánsko by to muselo ohlásit OIE a případ bude považován za dánský. Bude velmi obtížné vysvětlit světu, že to v zásadě není dánský případ, ale odráží problém jiné země."
Další případný výskyt utonulých divočáků by byl proto řešen stejným způsobem, uvedl Dr. Mellergaard, protože zvířata pravděpodobně nebudou dánská. „Nemáme tedy v úmyslu změnit postup, i když by se v budoucnu vyskytli další utonulí divočáci."
Podle pigprogress.net, 25. 10. 2019, redakce
Ilustrační fotografie Pixabay

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

dot