Těla 7 utonulých divočáků se vyplavila na dánském pobřeží – testy na AMP provedeny nebyly

Na dánském ostrově Ærø se v posledních dnech vyplavilo na břeh sedm uhynulých divočáků. Vzhledem k tomu, že je země bez výskytu afrického moru prasat (AMP) a tento stav si kontroluje, nakládaly s těly příslušné úřady. Testy na virus AMP však neprovedly.

Uhynulá zvířata byla nalezena na různých místech na jižním pobřeží Ærø, jak potvrdil Dr. Stig Mellergaard, hlavní poradce dánského ministerstva životního prostředí a potravin. Je nepravděpodobné, že divočáci pocházeli z Dánska. „Víme, že současná dánská populace černé zvěře čítá 30-40 kusů, které jsou soustředěny v jižním Jutsku poblíž dánsko-německé hranice. Je proto nepravděpodobné, že by utonulá zvířata byla dánská," upřesnil Mellergaard.
Doktor Mellergaard dále uvedl, že k vyplavení uhynulých divočáků na březích Dánska dochází jednou nebo dvakrát ročně, ale je to poprvé, co se to stalo v Ærø.

Šlo o tlupu divočáků, kteří utonuli při hledání potravy
Vzdálenost z Ærø k nejbližší infikované farmě v severním Polsku je přes 600 km, takže je nepravděpodobné, že by zvířata zabil virus AMP.
Dr. Mellergaard předpokládá, že se jednalo o tlupu divočáků: „Je pravděpodobné, že se jedná o tlupu divočáků, kteří se plavili podél ostrova v Baltském moři za potravou, byli chyceni proudem, vyneseni na moře a utopili se."

Testování na virus AMP nebylo provedeno
Dr. Mellergaard potvrdil, že nalezená těla nebyla testována na přítomnost viru AMP. „Testujeme všechny uhynulé a zastřelené divočáky z Dánska (kde známe jejich původ), abychom dokázali, že je Dánsko bez AMP. Testování zvířat neznámého původu má pouze akademický význam. Pokud by byl výsledek takového testu neočekávaně pozitivní na AMP, Dánsko by to muselo ohlásit OIE a případ bude považován za dánský. Bude velmi obtížné vysvětlit světu, že to v zásadě není dánský případ, ale odráží problém jiné země."
Další případný výskyt utonulých divočáků by byl proto řešen stejným způsobem, uvedl Dr. Mellergaard, protože zvířata pravděpodobně nebudou dánská. „Nemáme tedy v úmyslu změnit postup, i když by se v budoucnu vyskytli další utonulí divočáci."
Podle pigprogress.net, 25. 10. 2019, redakce
Ilustrační fotografie Pixabay

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

dot