SVS nařizuje myslivcům na Zlínsku důsledné prohledání zamořené oblasti

Státní veterinární správa (SVS) vyhlásila 22. března 2018 nová mimořádná veterinární opatření související s výskytem afrického moru prasat (AMP) u divočáků na Zlínsku. Dokument nařizuje všem uživatelům honiteb v zamořené oblasti provést v následujících 30 dnech důkladnou prohlídku všech užívaných honebních pozemků, zaměřenou na vyhledávání uhynulých divočáků. Za provedení této povinnosti bude uživatelům honiteb hospodařícím v této lokalitě vyplacena Ministerstvem zemědělství (MZe) náhrada, na kterou je vyčleněno cca 7,5 milionu Kč.

SVS po celou dobu výskytu AMP na území České republiky zdůrazňuje, že jedním z nejdůležitějších instrumentů k účinnému boji proti nákaze je včasné vyhledávání a likvidace těl uhynulých prasat divokých.

S příchodem jara nastávají příznivé podmínky pro pohyb v terénu a důsledné prohlídky revírů. Zároveň přichází období, kdy může opět docházet k výraznějším přesunům populací prasat divokých, čímž opět roste riziko šíření nákazy. Proto chceme myslivce motivovat k intenzivnímu hledání uhynulých divočáků," uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Před provedením prohlídky budou myslivecké spolky muset nejméně dva pracovní dny předem informovat Krajskou veterinární správu pro Zlínský kraj (KVS) o jejím termínu, místě srazu jejích účastníků a dodat telefonický kontakt. O provádění prohlídek budou muset vést evidenci. Po předložení informací o uskutečnění prohlídek KVS, která je zkontroluje, budou moci myslivecké spolky žádat ministerstvo zemědělství o platbu ve výši 150 Kč za hektar. Rozloha zamořené oblasti je přibližně 50 000 hektarů. V této věci proběhlo ve středu 21. března jednání KVS s uživateli honiteb v zamořené oblasti, s nimiž bylo vše podrobně projednáno. SVS připomíná, že v případě nalezení a nahlášení uhynulého kusu má úspěšný nálezce nárok na nálezné ve výši 5000 Kč.

V případě, že při prohlídce dojde k nalezení těla prasete divokého, je zakázáno s ním manipulovat do příjezdu přivolaného veterinárního inspektora KVS. Odvoz a likvidaci těla zabezpečí asanační podnik MAT, spol. s. r. o., Otrokovice.

Intenzita nálezů uhynulých kusů je v posledních týdnech výrazně nižší, než v průběhu minulého roku. Důvodem je výrazné snížení populace černé zvěře v zamořené oblasti. Od 1. února 2018, kdy došlo k jejímu zmenšení, byl AMP prokázán u dvou uhynulých kusů a tří ulovených divočáků ve vysoce rizikové oblasti. Ve stejném období bylo nalezeno 26 uhynulých jedinců. Lovci v zamořené oblasti během těchto necelých dvou měsíců ulovili celkem 244 divočáků.

Reportáž České televize k tomuto tématu najdete zde: 

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122427178-udalosti-v-regionech-brno/318281381990322-udalosti-v-regionech/obsah/608758-opatreni-kvuli-moru-prasat

Ilustrační foto: Hugo Merta

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

Autor: Podle tiskové zprávy SVS (22. 3.2018), redakce
dot