SVS k rozšíření AMP mimo ohradníky

Africký mor prasat (AMP) se na Zlínsku rozšířil mimo vysoce rizikovou oblast ohraničenou elektrickými a pachovými ohradníky. České tiskové kanceláři to ve středu 3. ledna řekl ředitel krajské veterinární správy František Mahdalík. Veterináři podle něj nemoc potvrdili u sedmi uhynulých prasat divokých nalezených mimo ohraničenou zónu.

Nákaza mimo ohradníky, ale stále v červené zóně
U šesti uhynulých kusů byla nákaza potvrzena 23. prosince. Divočáci byli nalezeni přibližně 1500 metrů od ohradníků u obce Lípa. Dalšího uhynulého divočáka našli myslivci na rozhraní katastrů Želechovic nad Dřevnicí, Lípy a Zlína-Kudlova ve vzdálenosti asi tři kilometry od ohradníků. Nákaza u něj byla potvrzena 30. prosince.
Šlo o starší úhyny, prasata byla v době nálezu mrtvá minimálně týden. Všechny nálezy jsou stále v takzvané červené zóně. Z hlediska veterinárních opatření se tedy zatím nic nemění," uvedl Mahdalík. Podle něho je pravděpodobné, že nalezení divočáci přeběhli do vysoce rizikové oblasti zvenčí. Uvnitř ohradníků se pak nejspíše nakazili. Dohromady mělo jít o tlupu deseti kusů. Sedm z nich uhynulo, tři ulovili 23. prosince myslivci. Ani u jednoho z ulovených divočáků testy nemoc nepotvrdily.
O víkendu 6.–7. ledna myslivci podle Mahdalíka doplní účinnou látku v pachových ohradnících. Ta vydrží aktivní asi dva měsíce, myslivci ji ale znovu aplikují každé čtyři týdny.

V ohnisku mají být poslední kusy černé zvěře
Server Novinky.cz uvedl, že podle ředitele Mahdalíka zůstává v ohnisku AMP již jen několik posledních divočáků. Úplná eliminace černé zvěře v ohnisku je podle něho jedinou možností, jak se vyhnout rozšíření nebezpečné choroby.
Od konce července, měsíc po prvním nálezu pozitivních uhynulých kusů, se v okrese Zlín podařilo ulovit více než dva tisíce kusů černé zvěře, z toho 553 v ohnisku zamoření (červená zóna), které se rozprostírá na 50 km2 severovýchodně od Zlína. Patnáct kusů bylo v červené zóně nakaženo AMP.
Myslivcům a SVS se zároveň podařilo v červené zóně nalézt 191 uhynulých prasat divokých, která byla napadena AMP. Dalších 183 uhynulých divočáků objevených v červené a navazující zelené zóně nakaženo nebylo.
Již více než půl roku se myslivcům a SVS daří udržet napadené kusy v červené zóně. Podle Mahdalíka i dalších veterinářů je to v porovnání s jinými oblastmi unikát. „Teď je africký mor například v Polsku a všichni můžeme sledovat, jak velkou rychlostí postupuje. Po polovině listopadu se objevil u Varšavy a během necelých dvou měsíců se podle nálezů napadené zvěře rozšířil na vzdálenost sedmdesát pět kilometrů. To je ohromná plocha. U nás mor stále držíme na padesáti čtverečních kilometrech," sdělil Mahdalík.
Podle informací z konce prosince by mělo být v ohnisku zamoření už jen několik posledních kusů černé zvěře, a to z původního počtu více než sedmi set kusů. „Zbyly tam jen dvě tlupy po pěti kusech, pak tam byla jedna tlupa tří selat a jeden kňour. Takže nyní může být v ohnisku zamoření něco přes deset kusů zvěře," spočítal Mahdalík.

Kňoury nelze zastavit
Nyní Mahdalík očekává, že dojde ke ztížení podmínek udržení AMP v ohnisku zamoření. Je podle něj totiž pravděpodobné, že v posledních týdnech došlo k přecházení zvěře přes pachové i elektrické ohradníky.
Koncem prosince napadl sníh a došlo k omezení funkčnosti elektrických ohradníků. Pořád probíhá chrutí a kňouři mají silný hormonální tlak. Nyní migrují, ať se nám to líbí, nebo ne. Ty nezastavíme. Zatím ale máme veškeré nálezy kusů pozitivních na africký mor v červené zóně, tedy v ohnisku zamoření. Doufejme, že díky likvidaci kusů v červené zóně nedojde k masivnímu rozšíření moru do dalších oblastí," poznamenal Mahdalík.
Dosud není jisté, jestli se na Zlínsko vrátí skupina speciálních policejních odstřelovačů, která v oblasti nákazy africkým morem prasat ulovila během dvou měsíců 148 divočáků. „Jejich případná pomoc se bude projednávat," sdělil šéf zlínské veterinární správy.
Na otázku, zda by policejní pomoc ještě přivítal, odpověděl: „Nerad bych předbíhal. Každopádně to, co zde policie dokázala, byla výborně provedená práce. Je ale potřeba pochválit i myslivce, kteří policisty zaváděli na jednotlivá stanoviště."

Autor: podle www.ctk.cz a www.novinky.cz, 3. 1. 2017, redakce

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

dot