SVS k rozšíření AMP mimo ohradníky

Africký mor prasat (AMP) se na Zlínsku rozšířil mimo vysoce rizikovou oblast ohraničenou elektrickými a pachovými ohradníky. České tiskové kanceláři to ve středu 3. ledna řekl ředitel krajské veterinární správy František Mahdalík. Veterináři podle něj nemoc potvrdili u sedmi uhynulých prasat divokých nalezených mimo ohraničenou zónu.

Nákaza mimo ohradníky, ale stále v červené zóně
U šesti uhynulých kusů byla nákaza potvrzena 23. prosince. Divočáci byli nalezeni přibližně 1500 metrů od ohradníků u obce Lípa. Dalšího uhynulého divočáka našli myslivci na rozhraní katastrů Želechovic nad Dřevnicí, Lípy a Zlína-Kudlova ve vzdálenosti asi tři kilometry od ohradníků. Nákaza u něj byla potvrzena 30. prosince.
Šlo o starší úhyny, prasata byla v době nálezu mrtvá minimálně týden. Všechny nálezy jsou stále v takzvané červené zóně. Z hlediska veterinárních opatření se tedy zatím nic nemění," uvedl Mahdalík. Podle něho je pravděpodobné, že nalezení divočáci přeběhli do vysoce rizikové oblasti zvenčí. Uvnitř ohradníků se pak nejspíše nakazili. Dohromady mělo jít o tlupu deseti kusů. Sedm z nich uhynulo, tři ulovili 23. prosince myslivci. Ani u jednoho z ulovených divočáků testy nemoc nepotvrdily.
O víkendu 6.–7. ledna myslivci podle Mahdalíka doplní účinnou látku v pachových ohradnících. Ta vydrží aktivní asi dva měsíce, myslivci ji ale znovu aplikují každé čtyři týdny.

V ohnisku mají být poslední kusy černé zvěře
Server Novinky.cz uvedl, že podle ředitele Mahdalíka zůstává v ohnisku AMP již jen několik posledních divočáků. Úplná eliminace černé zvěře v ohnisku je podle něho jedinou možností, jak se vyhnout rozšíření nebezpečné choroby.
Od konce července, měsíc po prvním nálezu pozitivních uhynulých kusů, se v okrese Zlín podařilo ulovit více než dva tisíce kusů černé zvěře, z toho 553 v ohnisku zamoření (červená zóna), které se rozprostírá na 50 km2 severovýchodně od Zlína. Patnáct kusů bylo v červené zóně nakaženo AMP.
Myslivcům a SVS se zároveň podařilo v červené zóně nalézt 191 uhynulých prasat divokých, která byla napadena AMP. Dalších 183 uhynulých divočáků objevených v červené a navazující zelené zóně nakaženo nebylo.
Již více než půl roku se myslivcům a SVS daří udržet napadené kusy v červené zóně. Podle Mahdalíka i dalších veterinářů je to v porovnání s jinými oblastmi unikát. „Teď je africký mor například v Polsku a všichni můžeme sledovat, jak velkou rychlostí postupuje. Po polovině listopadu se objevil u Varšavy a během necelých dvou měsíců se podle nálezů napadené zvěře rozšířil na vzdálenost sedmdesát pět kilometrů. To je ohromná plocha. U nás mor stále držíme na padesáti čtverečních kilometrech," sdělil Mahdalík.
Podle informací z konce prosince by mělo být v ohnisku zamoření už jen několik posledních kusů černé zvěře, a to z původního počtu více než sedmi set kusů. „Zbyly tam jen dvě tlupy po pěti kusech, pak tam byla jedna tlupa tří selat a jeden kňour. Takže nyní může být v ohnisku zamoření něco přes deset kusů zvěře," spočítal Mahdalík.

Kňoury nelze zastavit
Nyní Mahdalík očekává, že dojde ke ztížení podmínek udržení AMP v ohnisku zamoření. Je podle něj totiž pravděpodobné, že v posledních týdnech došlo k přecházení zvěře přes pachové i elektrické ohradníky.
Koncem prosince napadl sníh a došlo k omezení funkčnosti elektrických ohradníků. Pořád probíhá chrutí a kňouři mají silný hormonální tlak. Nyní migrují, ať se nám to líbí, nebo ne. Ty nezastavíme. Zatím ale máme veškeré nálezy kusů pozitivních na africký mor v červené zóně, tedy v ohnisku zamoření. Doufejme, že díky likvidaci kusů v červené zóně nedojde k masivnímu rozšíření moru do dalších oblastí," poznamenal Mahdalík.
Dosud není jisté, jestli se na Zlínsko vrátí skupina speciálních policejních odstřelovačů, která v oblasti nákazy africkým morem prasat ulovila během dvou měsíců 148 divočáků. „Jejich případná pomoc se bude projednávat," sdělil šéf zlínské veterinární správy.
Na otázku, zda by policejní pomoc ještě přivítal, odpověděl: „Nerad bych předbíhal. Každopádně to, co zde policie dokázala, byla výborně provedená práce. Je ale potřeba pochválit i myslivce, kteří policisty zaváděli na jednotlivá stanoviště."

Autor: podle www.ctk.cz a www.novinky.cz, 3. 1. 2017, redakce

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

dot