Stavba plotu na německo-dánských hranicích kvůli AMP schválena

Dánský parlament schválil 28. května 2018 návrh liberálně-konzervativní vlády vybudovat podél hranice s Německem plot s cílem zabránit přenosu afrického moru prasat (AMP) přeshraniční migrací černé zvěře. Plot vysoký 150 cm bude mít délku přibližně 70 km.

Zavlečení AMP do Dánska by mělo pro tamní chovatele prasat katastrofální následky, neboť vývoz vepřového masa je pro tuto zemi velmi důležitý. Kritici schválenému opatření vytýkají, že bude velmi nákladné, ale ne stoprocentně účinné. V minulosti byli pozorováni divočáci, kteří zdolávali státní hranici přes vodní plochy. (pozn. red.: Hlavně se však opakovaně prokázalo, že za přenos viru na velké vzdálenosti je zodpovědný člověk svým neopatrným chováním. A tomu už plot vůbec nezabrání.)

Ilustrační foto: Jaroslav Vogeltanz

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: podle serveru wildundhund.de (4. 6. 2018)
dot