Stát zakázal dovoz ulovených divočáků, trofejí z nich a používání rizikové slámy

Veterináři zakázali prodej živých divokých prasat do všech států mimo ČR, čeští chovatelé prasat pak nesmějí používat seno a slámu ze států, kde se vyskytuje africký mor prasat, tedy například z Belgie nebo Polska. Státní veterinární správa (SVS) také zakázala dovoz těl ulovených zvířat z čeledi prasatovitých nebo vedlejší živočišné produkty z těchto zvířat na zhotovení trofejí ze států, kde se choroba vyskytuje.

Dnes to ministerstvo zemědělství oznámilo na svém webu. Zákaz, který by měl snížit riziko zavlečení choroby do českých chovů, platí ode dneška. Za jeho porušení hrozí pokuta do dvou milionů korun pro právnické osoby a podnikatele, pro fyzické osoby do 100 000 korun.
„Mimořádná veterinární opatření zakazují dovážet těla ulovené zvěře z čeledi prasatovití, části těl z této zvěře nebo vedlejší živočišné produkty z této zvěře ke zhotovení loveckých trofejí. Dále se rovněž zakazuje používat v chovech prasat domácích seno a slámu, které pocházejí ze zemí, které jsou zasaženy africkým morem prasat," sdělili ČTK zástupci SVS.

Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy měl jít stát ještě dále a zakázat dovoz masa z divočáků ze zemí, kde se mor vyskytuje. "Většina se zpracuje, ale zbytky můžou něco kontaminovat," řekl Pýcha ČTK. Podle něj svaz po takovém zákazu volá již od loňského roku, kdy se mor poprvé v ČR objevil. Obchod se senem pro chovy prasat je podle něj minoritní záležitostí, stejně jako obchod se živými divokými prasaty. "Myslím si, že seno se samozřejmě dováží z Polska, ale nikoliv do chovů prasat, ale do chovů přežvýkavců," dodal. Státní veterinární správa navíc přesné údaje o dovozech produktů na trofeje nemá, dodala SVS.

Podle ČTK, 31. 10. 2018

Zdroj fotografie Pixabay

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot