Společné německo-polské cvičení kvůli AMP

Spolkové země na východě Německa absolvují společné cvičení s Polskem, v rámci kterého by se měly prověřit krizové plány pro případ šíření afrického moru prasat (AMP). Po schůzce se zástupci spolkových zemí to 26. února oznámil dosluhující německý ministr zemědělství Christian Schmidt. Berlín se v posledních týdnech všemožně snaží zabránit rozšíření nemoci.

Vypuknutí AMP by mělo značné hospodářské dopady," uvedl Schmidt po schůzce v Berlíně. Pokud nemoc na německé území navzdory všem preventivním opatřením pronikne, bude podle ministryně zemědělství spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko Christiany Schulzeové Föckingové nutné dotčenou oblast okamžitě neprodyšně uzavřít.
Podle odhadu německého zemědělského svazu by vypuknutí AMP mohlo Německu působit ztráty dvě až tři miliardy eur ročně (50,8 až 76,2 miliardy Kč).
Německé úřady situaci kolem AMP sledují již delší dobu se zvýšenou ostražitostí v obavě, že by mohla být nemoc zavlečena z České republiky či z Polska. Zatím v Německu žádný případ nákazy zaznamenán nebyl. V druhé polovině února německá vláda nařízením povolila celoroční lov černé zvěře.

Ilustrační foto: Jaroslav Vogeltanz

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Podle www.ekolist.cz (27. 2. 2018), redakce
dot