Slovensko zjistilo na farmě nové ohnisko afrického moru prasat (ČTK)

Slovensku se zatím nepodařilo zastavit šíření afrického moru prasat. Nové ohnisko nákazy potvrdila laboratorní vyšetření na farmě na východě země, kde bude usmrceno všech 221 vepřů, informovalo dnes ČTK slovenské ministerstvo zemědělství.

Bratislava 25. srpna (zpravodaj ČTK) -Zmíněná farma se nachází v okresu Trebišov, který je jedním ze šesti okresů, kde byl africký mor prasat zaznamenán od prvního potvrzeného případu na Slovensku loni v červenci. Dosud Slovensko zjistilo kolem 250 případů nákazy u divočáků a bezmála dvě desítky ohnisek v chovech prasat.

Africký mor prasat zabíjí nejen divočáky, ale i domácí vepře. Jde o vysoce nakažlivé virové onemocnění. Vakcína proti němu neexistuje, nakažená zvířata se neléčí a musejí se utratit. Pro lidi virus nebezpečný není. Nákaza se v minulosti objevila i v České republice, od loňského jara je ale Česko oficiálně zemí bez výskytu této nemoci.

Slovenské ministerstvo zemědělství s ohledem na stoupající riziko zavlečení nákazy do malochovů prasat doporučilo lidem z vybraných regionů země dočasně zrušit stávající chovy domácích vepřů a až do odvolání nezakládat nové chovy.

Adrian Bobok

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

dot