Slovensko za dva týdny nezaznamenalo nový případ afrického moru

Slovensko v posledních dvou týdnech sice nezaznamenalo nové případy afrického moru prasat, tamní úřady ale i tak rozšířily preventivní opatření s cílem zamezit šíření nákazy. ČTK o tom informovalo slovenské ministerstvo zemědělství.

„Navzdory tomu, že už dva týdny neevidujeme nový nález afrického moru prasat (AMP), nemůžeme tuto nákazu podceňovat. Právě stávající období sklizně kukuřice může mít značný vliv na vývoj situace, když budou divočáci vyrušováni a zvěř začne migrovat," uvedla ministryně zemědělství Gabriela Matečná.
Slovensko nově rozšířilo nárazníkovou zónu s přísnými opatřeními proti šíření nákazy i do příhraniční oblasti s Polskem. Podobný postup zvolilo Slovensko již dříve v pohraničí s Českem a také s Maďarskem, které podle Matečné nyní zaznamenalo zhoršení situace ohledně AMP.
Opatření zahrnují také lov divočáků a dodržování veterinárních nařízení a předpisů chovateli prasat.
Podle ČTK, 17. 9. 2019

Fotografie Gerardo Antonio Romero, Pixabay

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot