Slovensko: počet divočáků pozitivních na AMP překročil dvě stovky

Na Slovensku stoupá počet divočáků pozitivních na africký mor prasat, k 29. květnu 2020 jich bylo 205. Všechny nálezy pocházejí z okresů Trebišov, Košice-okolie a Michalovce na východě země. Jen během letošního května přibylo 34 nálezů.

První nález AMP na Slovensku byl potvrzen dne 24. července 2019 v okrese Trebišov u prasete domácího z malochovu u hranic s Maďarskem, kde se nákaza vyskytuje. V případě prasete divokého byl první nález prokázán 8. srpna 2019. Do konce roku 2019 byla nákaza zjištěna u 26 kusů černé zvěře.


„Počet případů u černé zvěře se zdá být zvýšený, ale jde o přirozený vývoj infekce v daném regionu, charakterizující nakažlivost a reakci vnímavé populace prasete divokého. Evidujeme i tzv. vícenásobné úhyny nalezené na jednom místě, což svědčí o tom, že virus „vykonává" svoji práci v populaci černé zvěře," uvedl ředitel Státní veterinární a potravinové správy Slovenské republiky Jozef Bíreš.


V sousedním Maďarsku byl AMP diagnostikován od začátku letošního ledna do 17. května u 2424 divočáků. Populace černé zvěře je tam stále více promořenější a přibývá jedinců s pozitivním výsledkem testu nalezených u hranic se Slovenskem. „Zdroj nákazy, virus AMP v tělech divočáků na území Slovenska se shoduje s virem, který je v Maďarsku. Proto jsou již téměř dva roky jižní okresy Slovenska zařazené do tzv. nárazníkové zóny s příslušnými opatřeními vyplývajícími pro uživatele honiteb," konstatoval Bíreš.

Podle https://polovnictvo-rybarstvo.pluska.sk a www.svps.sk, 1. 6. 2020

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot