Slovensko: počet divočáků pozitivních na AMP překročil dvě stovky

Na Slovensku stoupá počet divočáků pozitivních na africký mor prasat, k 29. květnu 2020 jich bylo 205. Všechny nálezy pocházejí z okresů Trebišov, Košice-okolie a Michalovce na východě země. Jen během letošního května přibylo 34 nálezů.

První nález AMP na Slovensku byl potvrzen dne 24. července 2019 v okrese Trebišov u prasete domácího z malochovu u hranic s Maďarskem, kde se nákaza vyskytuje. V případě prasete divokého byl první nález prokázán 8. srpna 2019. Do konce roku 2019 byla nákaza zjištěna u 26 kusů černé zvěře.


„Počet případů u černé zvěře se zdá být zvýšený, ale jde o přirozený vývoj infekce v daném regionu, charakterizující nakažlivost a reakci vnímavé populace prasete divokého. Evidujeme i tzv. vícenásobné úhyny nalezené na jednom místě, což svědčí o tom, že virus „vykonává" svoji práci v populaci černé zvěře," uvedl ředitel Státní veterinární a potravinové správy Slovenské republiky Jozef Bíreš.


V sousedním Maďarsku byl AMP diagnostikován od začátku letošního ledna do 17. května u 2424 divočáků. Populace černé zvěře je tam stále více promořenější a přibývá jedinců s pozitivním výsledkem testu nalezených u hranic se Slovenskem. „Zdroj nákazy, virus AMP v tělech divočáků na území Slovenska se shoduje s virem, který je v Maďarsku. Proto jsou již téměř dva roky jižní okresy Slovenska zařazené do tzv. nárazníkové zóny s příslušnými opatřeními vyplývajícími pro uživatele honiteb," konstatoval Bíreš.

Podle https://polovnictvo-rybarstvo.pluska.sk a www.svps.sk, 1. 6. 2020

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

Autor: Redakce
dot