Situace s AMP je aktuálně mnohem horší než v době vypuknutí!

Situace v souvislosti s africkým morem prasat (AMP) se v posledních týdnech zdála být stabilizovaná a mnoho z myslivců dokonce nabylo jistého pozitivního dojmu. V pátek 3. listopadu ovšem ředitel Státní veterinární správy MVDr. Zbyněk Semerád uvedl, že aktuálně je situace vysoce alarmující a možná zdaleka nejhorší, jaká od vypuknutí nákazy byla!

K 3. listopadu stoupl počet nalezených uhynulých prasat divokých v oblasti ohraničené ohradníky na 160.

Ve dnech od 30. 10. do 3. 11. byly nalezeny dvě tlupy divočáků uhynulých na AMP. Jedna čítala osm kusů, druhá devět. Kadávery byly maximálně 14 dní staré, což znamená, že virus je v populaci stále velice aktivní a šíří se. Zároveň pokročilo i sérologické vyšetření, které je možné provádět pouze z odebrané barvy ulovených jedinců. Celkem bylo v uvedené oblasti uloveno odstřelem 143 divočáků a odchytem 43.

Zatímco v září se ulovenými kusy objevil pouze jediný sérologicky pozitivní jedinec, na začátku listopadu jich bylo již 15! Nebezpečí sérologicky pozitivních jedinců spočívá zjednodušeně v tom, že nákazu prodělali, a s největší pravděpodobností se stali přenašeči viru. Naštěstí se všichni sérologicky pozitivní jedinci nacházeli uvnitř ohradníků.

Vzhledem k tomu, že nákaza je v oblasti stále „živá", je potřeba zachovat co největší obezřetnost a důsledně provádět všechna dosavadní opatření.
Evropská komise schválila eradikační plán nákazy, který by měl platit od 1. prosince 2017 a na jehož základě by mělo dojít ke zmenšení zamořeného území. Větší část okresu Zlín by se tak přeměnila v oblast s intenzivním lovem a černou zvěř v ní ulovenou by bylo možné standardně zpracovávat, nikoliv ji odevzdávat k likvidaci do kafilerie. To vše ovšem za předpokladu, že se situace dramaticky nezhorší a nákaza se nerozšíří.

Aktuální informace bylo možné dozvědět se na semináři, který uspořádala Českomoravská myslivecká jednota dne 7. listopadu 2107 v Luhačovicích a zúčastnili se ho také zástupci myslivců se zkušenostmi s masivním rozšířením AMP v Lotyšsku, Estonsku a Polsku (informaci ze semináře přinese Svět myslivosti č. 12/2017).

Ilustrační foto z luhačovického semináře. Zdroj: facebookový profil ČMMJ.

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

Autor: Ing. Miloš Ježek, Ph.D. (7. 11. 2017)
dot