Severní Porýní – Vestfálsko: V případě výskytu afrického moru použijí k lovu divočáků i broky

Vláda německé spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko schválila nařízení vedoucí k zintenzivnění lovu divočáků v případě výskytu afrického moru prasat. Opatření zahrnují povolení lovu divočáků všech věkových kategorií brokovou zbraní či použití nočního vidění.

Nařízení o zavedení zvláštních loveckých opatření k boji proti africkému moru prasat bude projednáno 15. ledna ve Výboru pro životní prostředí, zemědělství, ochranu přírody a spotřebitele. Kromě povolení použít brokový náboj na lov divočáků všech věkových kategorií se plánují další opatření ke zintenzivnění lovu v případě výskytu AMP. Mezi ta nejdůležitější patří:

- povolení instalace a provozu odchytových zařízení,
- pověření skupiny lidí, která bude oprávněna používat k lovu divočáků umělé zdroje světla a přístroje pro noční vidění,
- zrušení zákazu lovu v blízkosti krmných zařízení,
- střílení z vozidel by mělo být povoleno v případě nouze,
- zákaz použití olovnatého střeliva by byl zrušen,
- povolení lovu bachyní se selaty.
Podle wildundhund.de, 6. 1. 2020, redakce

Ilustrační fotografie Sascha Leuhr, Pixabay

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

dot