Rumunsko: potvrzen první divočák uhynulý na AMP

Rumunsko hlásí první případ prasete divokého s pozitivním nálezem afrického moru prasat (AMP). Divočák byl nalezen v oblasti Satu Mare na severozápadě státu, kde byla choroba před časem potvrzena u domácích prasat.

Virus potvrdila 29. května Národní referenční laboratoř pro diagnostiku a zdraví zvířat u roční bachyně, jejíž tělo bylo nalezeno koncem května v lesním porostu v lokalitě Noroieni, asi 6 km od maďarské hranice a 10 km od hranice s Ukrajinou. Veterinární správa předpokládá, že bachyně se mohla nakazit od divočáků z maďarského nebo ukrajinského příhraničí, kde byl AMP u černé zvěře diagnostikován.

Rumunské veterinární autority okamžitě přijaly příslušná opatření pro boj s chorobou.

Podle www.ansvsa.ro, 31. 5. 2018

 

 

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot