Riziko AMP v Německu? Uhynulý divočák „se koupal“ u severního pobřeží Německa

O vzrušení se postaral uhynulý divočák, jehož tělo bylo vyplaveno na pláž v Zinnowitz (Usedom, Meklenbursko-Přední Pomořansko). Upozornili na něj návštěvníci pláže, kteří si stěžovali lázeňské správě na zápach. K události došlo minulou neděli. Odkud tělo divočáka připlulo, není dosud známo.

Došlo k podcenění rizika AMP?
Podle vedoucího lesní správy je pláž rekreační oblastí, a spadá tedy do kompetence obce. O odklizení těla z pláže se postarali zaměstnanci místního hobbymarketu. Na jeho likvidaci se podílel myslivec. Bývalý předseda mysliveckého spolku v Zinnowitz novinářům oznámil, že byl uhynulý divočák zakopán. Žádné střelné rány na něm nebyly nalezeny. Na otázku, zda byly provedeny krevní testy na zjištění nákazy africkým morem prasat (AMP), nedostala redakce odpověď.

Původ neznámý
Dosud se nepodařilo zjistit, odkud uhynulá bachyně pochází. Na základě záznamů námořního a hydrografického úřadu převládaly ten den u pobřeží Usedom východní proudy. Teoreticky je tedy možné, že tělo připlavalo z oblasti s výskytem nákazy AMP. Jestli to tak skutečně bylo, nelze zatím s jistotou říct.
Podle jagderleben.de, 28. 6. 2019, redakce
Ilustrační fotografie Pixabay

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

dot