Riziko AMP v Německu? Uhynulý divočák „se koupal“ u severního pobřeží Německa

O vzrušení se postaral uhynulý divočák, jehož tělo bylo vyplaveno na pláž v Zinnowitz (Usedom, Meklenbursko-Přední Pomořansko). Upozornili na něj návštěvníci pláže, kteří si stěžovali lázeňské správě na zápach. K události došlo minulou neděli. Odkud tělo divočáka připlulo, není dosud známo.

Došlo k podcenění rizika AMP?
Podle vedoucího lesní správy je pláž rekreační oblastí, a spadá tedy do kompetence obce. O odklizení těla z pláže se postarali zaměstnanci místního hobbymarketu. Na jeho likvidaci se podílel myslivec. Bývalý předseda mysliveckého spolku v Zinnowitz novinářům oznámil, že byl uhynulý divočák zakopán. Žádné střelné rány na něm nebyly nalezeny. Na otázku, zda byly provedeny krevní testy na zjištění nákazy africkým morem prasat (AMP), nedostala redakce odpověď.

Původ neznámý
Dosud se nepodařilo zjistit, odkud uhynulá bachyně pochází. Na základě záznamů námořního a hydrografického úřadu převládaly ten den u pobřeží Usedom východní proudy. Teoreticky je tedy možné, že tělo připlavalo z oblasti s výskytem nákazy AMP. Jestli to tak skutečně bylo, nelze zatím s jistotou říct.
Podle jagderleben.de, 28. 6. 2019, redakce
Ilustrační fotografie Pixabay

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

dot