Řecko: První případ afrického moru byl odhalen v chovu prasat domácích

Řecko odhalilo první případ afrického moru prasat. Nákaza se objevila v chovu prasat domácích na severu země. Oznámilo to řecké ministerstvo zemědělství.

Infikované prase pocházelo z chovu na malé farmě v Serresu na severu Řecka, poblíž hranic s Bulharskem a Severní Makedonií. Obchod s vepřovým masem z postižené oblasti byl zakázán.

Jedná se o první případ v Řecku
Pro Řecko je to první případ afrického moru prasat. Ministr zemědělství Makis Voridis oznámil, že země přijala řadu opatření k zastavení nákazy. Všechna prasata chovaná v oblasti 3 km kolem postižené farmy byla utracena. Žádné zvíře nesmělo být vyvezeno, ano dovezeno do oblasti v okruhu 10 km, zatímco byly prováděny testy ke zjištění původu onemocnění.
„Nákaza se bohužel objevila v naší zemi. Jsme v pozoru, v pohotovostním režimu a jsme připraveni jednat, abychom zabránili šíření nemoci a chránili naše hospodářská zvířata," uvedl Voridis

Řecko většinu vepřového dováží
Řecko produkuje asi třetinu své domácí spotřeby vepřového masa a zbytek dováží. V roce 2017 měla země podle statistik Organizace pro výživu a zemědělství asi 744 000 prasat.
Podle pigprogress.net, 7. 2. 2020

Ilustrační fotografie Pixabay

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

dot