Proč se virus afrického moru volně šíří západním Polskem?

Africkému moru prasat (AMP) podléhá v západním Polsku stále více prasat divokých i domácích. Vzniká tak otázka, proč se virus oblastí tak snadno šíří? Existuje k tomu několik důvodů.

2Počet ohnisek v západním Polsku vystoupal na 678. Africkému moru podlehlo nejméně 1380 divočáků ve třech provinciích: Velkopolsko, Dolní Slezsko a Lubušské vojvodství. Virus si našel cestu i na chovnou farmu v Lubušském vojvodství a zpracovatelský závod ve Velkopolsku.
První případ se na západě Polska objevil v listopadu, od té doby se nárazníková zóna kolem infikovaných oblastí rozrostla o 200 km.

Co komplikuje kontrolu AMP v Polsku?
Německý chovatelský magazín SUS sestavil analýzu, proč je v západním Polsku komplikované dostat nákazu pod kontrolu. Existuje k tomu několik důvodů:
- Lov a lesnictví jsou částečně pod správou státu a částečně soukromé. Existuje relativně vysoký stupeň samosprávy. Lov je vnímán z komerčního hlediska, nikoli z důvodů prevence. Lov divočáků často provádějí cizinci.
- Infikovaná oblast v západním Polsku je obrovská, v současné době zabírá plochu asi 2 miliony hektarů.
- Díky velké rozloze lesů lze západní Polsko nazvat rekreační oblastí pro divočáka. Ať už jsou uhynulí nebo živí, je obtížné je vystopovat.
- Kvůli relativně mírné zimě, a tedy hojnosti potravy roste rychle početnost populace divočáků. Míra reprodukce je uváděna až 250 %. To znamená, že ze 100 divočáků by se mohlo příští rok stát 350, pokud nejsou loveni.
- Hustota populace divočáků je v západním Polsku poměrně vysoká, s přibližně 1,5 kusu na km2.

Lov není ziskový
Hlavním problémem však je, že lov v zasažených oblastech není ziskový, proto se zde divočáci loví jen málo. Možnosti prodeje zvěřiny jsou velmi omezené. Cena masa klesla z 1 eura na méně než 0,30 eur/kg.
Navíc je nutné každého zastřeleného divočáka přemístit do chladírenského skladu, aby byl proveden test na AMP. Chladírenských zařízení je však nedostatek, což v praxi znamená, že myslivci musí cestovat až 50 km. K tomu ještě připadá spousta papírování, takže myslivci nejsou k lovu divočáka motivováni.
Podle pigprogress.net, 15. 4. 2020

Ilustrační fotografie Jaroslav Vogeltanz

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot