Prasečí mor v Evropě je na vzestupu, v Česku nové případy nejsou

Africký mor prasat se dál šíří Evropou, případů nákazy je již nyní více než za celý loňský rok. Světlou výjimkou zůstává Česká republika, kde se díky přísným opatřením od letošního dubna žádný nový případ neobjevil. Podle odhadů německé vládní agentury Friedrich-Loeffler-Institut (FLI) se obzvlášť kritickou jeví situace v Rumunsku, v deltě Dunaje.

Smrtelnou nemocí je zasaženo osm zemí ve východní Evropě a Rusko, přičemž ruské údaje se do evropské statistiky nezapočítávají. V tomto měsíci navíc nahlásila první případy nákazy i Čína. Podle vědců tam byl virus zanesen převážením zvířat z Ruska.
V Rumunsku je vymýcení nákazy obtížné. Na vesnicích převládá obyčej obdarovávat masem a uzeninami z porážek širší rodinu a přátele. A proti předpisům Evropské unie se tam prasata krmí zbytky jídla, které by mohlo být nakažené.
V Evropě bylo do konce srpna nahlášeno 4800 případů nákazy divoce žijících prasat a jedinců žijících v domácích chovech. To představuje nárůst o 700 případů v porovnání s celým předchozím rokem.
AMP v České republice byl  zaznamenán v červnu 2017 na Zlínsku. Do letošního června byl potvrzen u 230 divokých prasat, z toho 18 bylo uloveno, ostatní byly uhynulé kusy.

Podle ČTK, 29. 8. 2018

Ilustrační fotografie Jaroslav Vogeltanz

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Podle ČTK, redakce
dot