Polsko: Nákaza na dalších 2 farmách, veterinář u soudu

S nástupem léta se v Polsku opět stupňuje počet nových nálezů prasat infikovaných africkým morem prasat (AMP). Z minulého týdne jsou hlášeny další dva výskyty nákazy na malých farmách. Kvůli porušení protokolu biologické bezpečnosti se k soudu dostal i veterinář.

Na většině ze 194 farem, kde se dosud vyskytla nákaza AMP, došlo k jejímu vypuknutí během letních měsíců. Od roku 2014 se virus šíří i mezi divočáky ve východním Polsku.

5 farem s výskytem nákazy během letošního roku
Počet farem, kde se během letošního roku vyskytla nákaza, vzrostl na pět. Minulý týden byly potvrzeny další dvě malé farmy. Větší z nich se nachází v provincii Warmia-Mazuria na severovýchodě země. Na farmě žilo celkem 21 prasat, z nichž čtyři byla pozitivní na AMP a dvě uhynula. Pozoruhodné je, že se chov nachází ve velké vzdálenosti od ostatních s výskytem nákazy.
V květnu byl AMP zjištěn ve dvou velkých komerčních chovech s 1 700 a 8 000 zvířaty.

AMP u soudu v provincii Lublin
Veterinární lékař v provincii Lublin se musel obrátit na soud kvůli údajnému porušení protokolu biologické bezpečnosti. V září 2018 chtěl veterinář zavolat farmáři kvůli výměně vzorků krve pro testování AMP. Veterinář však omylem zavolal novináři se stejným jménem, jako má farmář. Novinář zveřejnil přepis telefonického rozhovoru v jednom z největších týdeníků v Polsku. Následovalo trestní stíhání veterináře a případ dosud není rozsouzen.
Podle pigprogress.net, 18. 6. 2019
Ilustrační fotografie Pixabay

 

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot