Polsko: nákaza AMP „poskočila“ na jih

Nákaza africkým morem prasat postoupila v Polsku na jih. Dne 1. srpna bylo potvrzeno ohnisko v hospodářství s chovem 19 domácích prasat různého věku v obci Nowe Sioło u města Cieszanów v Podkarpatském vojvodství. Jde o první ohnisko AMP v tomto regionu.

Stejně jako v minulosti došlo ke skokovému přenosu nákazy, tentokrát o přibližně 70 km od míst, kde byli nedávno nalezeni divočáci uhynulí na africký mor prasat (AMP). Lze tedy předpokládat, že na vině bude patrně opět lidský faktor.
V Polsku bylo od roku 2014 do současnosti vyhlášeno celkem 185 ohnisek AMP, z toho 81 v letošním roce. Každý týden přibývají nové nálezy prasat divokých uhynulých na AMP. Již došlo k propojení ochranných pásem kolem tří donedávna ještě oddělených oblastí výskytu (severovýchodní, varšavská a severní – u hranic s Kaliningradskou oblastí – viz mapu). Nové pozitivní nálezy se objevují ve všech třech oblastech a zasažené území se postupně rozrůstá – v případě severovýchodní a varšavské oblasti na jih, v severní oblasti východním i západním směrem.

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot