Polsko kvůli africkému moru posiluje práva myslivců

Polsko se potýká s nákazou africkým morem prasat (AMP). V boji proti chorobě se spoléhá na pomoc zahraničních lovců a nově také posiluje pravomoci polských myslivců. Na boj s morem se připravuje rovněž Německo – místní úřady mohou v případě vypuknutí nákazy omezit pohyb osob a nařídit zintenzivnění, nebo naopak zákaz lovu v určitých oblastech.

AMP se objevil v chovu prasat domácích ve městě Nowosolski v Lubušském vojvodství. Polsko případ oficiálně nahlásilo 21. března. Jako preventivní opatření byla na zasažené farmě usmrcena všechna zvířata. Jednalo se o více než 23 000 prasat domácích. V Lubušském vojvodství byl již dříve potvrzen mor u divočáků, oblast je proto považována za oblast s omezením.

Myslivci získají „policejní pravomoc"
S lovem divočáků v oblastech zasažených AMP pomáhají profesionální lovci ze Skandinávie. Zároveň dojde k posílení práv polských myslivců. Zpravodajský server mdr.de hovoří o tzv. „policejních právech".

Německo: Lov může být v případě epidemie zakázán
Německé ministerstvo zemědělství v tiskové zprávě uvedlo, jak mají postupovat místní úřady v případě vypuknutí nákazy: kromě omezení pohybu osob a vozidel v určitých oblastech mohou také omezit nebo zakázat lov, nebo naopak nařídit zintenzivnění lovu zvěře. V případě potřeby mají možnost pověřit lovem třetí stranu, pokud myslivci neprovedou lov v požadovaném rozsahu. Úřady navíc mohou nařídit omezení nebo zákaz využívání zemědělské půdy.
Podle jagderleben.de, 25. 3. 2020

Ilustrační fotografie Jaroslav Vogeltanz

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot