Polsko chce nechat kvůli moru odstřelit téměř všechny divočáky

Polské ministerstvo životního prostředí plánuje v nejbližší době nechat odstřelit 210 000 divočáků kvůli šíření afrického moru prasat s cílem chránit zvířata v chovech. Jde o značnou část populace těchto zvířat v Polsku, loni jich na celém jeho území žilo okolo 229 000. Za každého uloveného divočáka mají myslivci dostat finanční odměnu. S plánem ministerstva nesouhlasí ochránci přírody ani někteří myslivci. Pod petici proti odstřelu divočáků se podle internetového portálu deníku Glos Wielkopolski podepsalo 100 000 lidí.

Polské úřady doposud zaznamenaly 3317 případů afrického moru prasat u divočáků, v případě domácích prasat šlo o 213 případů. Odstřely divočáků se podle plánů ministerstva životního prostředí mají uskutečnit o třech nadcházejících víkendech. Někteří myslivci o záměrech úředníků pochybují.
Zoolog z Varšavské univerzity Andrzej Elžanowski tvrdí, že střelba a lov samotný představují riziko, neboť divočáky plaší a způsobuje míchání jejich populace. Čím méně bude v Polsku divočáků, tím více jich přijde z oblastí položených za polskou východní hranicí, upozornil v Magazynu Kaszuby. Tam je přitom výskyt afrického moru prasat hojnější než v Polsku.
Vymizení těchto zvířat může ohrozit přírodní rovnováhu," varuje Tomasz Zdrojewski z kampaně na ochranu zvířat NiechŽyjou. Zástupci z polské pobočky Světového fondu na ochranu přírody připomínají, že za šíření afrického moru prasat je odpovědný především člověk, protože domácí prasata do přímého kontaktu s divočáky nepřijdou. Virus se do chovů prasat přenáší například na oblečení, botách, nářadí nebo kolech aut.
Podle ČTK, 8. 1. 2018

Ilustrační fotografie Jaroslav Vogeltanz

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Redakce
dot