Polsko: AMP je pouhých 12 km od německých hranic

Africký mor prasat (AMP) se v Polsku posunul blíž k německým hranicím. Nákazu dělí od sousední země pouhých 12 km. Německo i Polsko zintenzivňují opatření proti postupu onemocnění.

Německé zemědělské periodikum Top Agrar zmiňuje, že byly nalezeny nové kadávery. Nejblíže k Německu byl objeven uhynulý kus jihozápadně od města Zary.

Nejméně 3 případy AMP blíže k Německu
Top Agrar zveřejnil také mapu pocházející z německého federálního ministerstva potravin a zemědělství, která ukazuje nejméně tři nedávno objevené případy poblíž německé hranice. Polská ústřední veterinární správa tato ohniska dosud nepotvrdila.
Německý Friedrich-Loeffler institut, o kterém je známo, že je ve věcech AMP velmi dobře informován, potvrdil ohnisko ve vzdálenosti 12 km od německých hranic. Na přiložené mapě jsou zelené body, které označují přibližné místo nálezů.

Německo zintenzivnilo kroky k zastavení AMP
Německo a Polsko projednávají nová opatření, která mají zabránit šíření AMP, včetně hraničních plotů a zvýšeného lovu divočáků.
V rámci „Zeleného týdne" se německá ministryně zemědělství Julia Klöcknerová a polský ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski setkali v Berlíně a dohodli se na nových opatřeních ke společné ochraně proti viru a zabránění jeho šíření do Německa.

Mezi nová preventivní opatření patří
• Vývoj společného souboru opatření k posílení předchozího úsilí. To zahrnuje výstavbu plotu podél hranice, aby se zabránilo divočákům v migraci do Německa.
• Bude prozkoumáno, jak němečtí technici mohou pomoci se stavbou ochranných plotů na polské straně. Za tímto účelem je brzy naplánována návštěva.
• Intenzifikace spolupráce v oblasti výzkumu a vývoje.
• Spolupráce na významném snížení populační hustoty divočáků.

Zintenzivnění opatření proti africkému moru
Německé ministerstvo také informovalo, že opatření proti moru prasat budou rozšířena. To umožňuje úřadům ve spolkových zemích postavit dočasné ploty, které zbrzdí migraci zvěře v případě objevení nákazy.
Až dosud měly úřady povolení postavit bariéry pouze v ohnisku nákazy. V budoucnu by mělo být možné uzavřít i nárazníkovou zónu.
Podle pigprogress.net, 22. 1. 2020

Zdroj mapy: pigprogress.net

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

dot