Polsko: AMP je pouhých 12 km od německých hranic

Africký mor prasat (AMP) se v Polsku posunul blíž k německým hranicím. Nákazu dělí od sousední země pouhých 12 km. Německo i Polsko zintenzivňují opatření proti postupu onemocnění.

Německé zemědělské periodikum Top Agrar zmiňuje, že byly nalezeny nové kadávery. Nejblíže k Německu byl objeven uhynulý kus jihozápadně od města Zary.

Nejméně 3 případy AMP blíže k Německu
Top Agrar zveřejnil také mapu pocházející z německého federálního ministerstva potravin a zemědělství, která ukazuje nejméně tři nedávno objevené případy poblíž německé hranice. Polská ústřední veterinární správa tato ohniska dosud nepotvrdila.
Německý Friedrich-Loeffler institut, o kterém je známo, že je ve věcech AMP velmi dobře informován, potvrdil ohnisko ve vzdálenosti 12 km od německých hranic. Na přiložené mapě jsou zelené body, které označují přibližné místo nálezů.

Německo zintenzivnilo kroky k zastavení AMP
Německo a Polsko projednávají nová opatření, která mají zabránit šíření AMP, včetně hraničních plotů a zvýšeného lovu divočáků.
V rámci „Zeleného týdne" se německá ministryně zemědělství Julia Klöcknerová a polský ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski setkali v Berlíně a dohodli se na nových opatřeních ke společné ochraně proti viru a zabránění jeho šíření do Německa.

Mezi nová preventivní opatření patří
• Vývoj společného souboru opatření k posílení předchozího úsilí. To zahrnuje výstavbu plotu podél hranice, aby se zabránilo divočákům v migraci do Německa.
• Bude prozkoumáno, jak němečtí technici mohou pomoci se stavbou ochranných plotů na polské straně. Za tímto účelem je brzy naplánována návštěva.
• Intenzifikace spolupráce v oblasti výzkumu a vývoje.
• Spolupráce na významném snížení populační hustoty divočáků.

Zintenzivnění opatření proti africkému moru
Německé ministerstvo také informovalo, že opatření proti moru prasat budou rozšířena. To umožňuje úřadům ve spolkových zemích postavit dočasné ploty, které zbrzdí migraci zvěře v případě objevení nákazy.
Až dosud měly úřady povolení postavit bariéry pouze v ohnisku nákazy. V budoucnu by mělo být možné uzavřít i nárazníkovou zónu.
Podle pigprogress.net, 22. 1. 2020

Zdroj mapy: pigprogress.net

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

dot