Policie ukončila lov divočáků svými odstřelovači na Zlínsku

Policie České republiky ukončila 21. prosince 2017 odstřel divočáků v oblasti zasažené africkým morem prasat na Zlínsku. Do akce se její odstřelovači zapojili v polovině října a v ohnisku nákazy ulovili celkem 141 kusů černé zvěře.

Odstřelovači měli být původně nasazeni až do ledna 2018. Jestli budou s lovem pomáhat i letos, se rozhodne po lednovém jednání zástupců Ministerstva zemědělství, Policie ČR a Státní veterinární správy České republiky. Ve čtvrtek 21. prosince to řekl ředitel zlínské krajské veterinární správy MVDr. František Mahdalík, podle něhož se myslivcům a policistům podařilo stav černé zvěře ve vysoce rizikové oblasti lemované pachovými a elektrickými ohradníky zredukovat na minimum.

Podle posledních vyhodnocení by se mělo v oblasti vyskytovat méně než dvacet prasat divokých. Už to není takový stav jako ze začátku, kdy tam byly stovky kusů černé zvěře," uvedl MVDr. Mahdalík.

Myslivci budou nadále v odstřelu divočáků pokračovat v celém kraji. „Standardně probíhá i vyhledávání uhynulých kusů, jejich vyšetření a likvidace. Děláme vše pro to, aby se nákaza nerozšířila dále. Musíme ale vycházet z reality. Je to volně žijící zvěř a případnou migraci nelze stoprocentně zastavit," dodal MVDr. Mahdalík.

Foto: Jaroslav Vogeltanz

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Podle www.irozhlas.cz, 21. 12. 2017, red.
dot