Policejní ostřelovači nastoupí do dalších honiteb na Zlínsku

V úterý 16. ledna 2018 se v budově zlínské krajské veterinární správy (KVS) uskutečnila schůzka pozvaných mysliveckých hospodářů vybraných honiteb s vedením KVS Zlín za účelem zajištění dalšího turnusu akce policejních ostřelovačů v honitbách okresu Zlín. Ostřelovači budou nově lovit v jiných honitbách než na podzim loňského roku.

Cílem má být další redukce početnosti černé zvěře v oblasti a tím omezení pravděpodobnosti šíření afrického moru prasat. Pro tuto akci (zatím údajně třítýdenní) byly zvoleny především lesnaté honitby na severu území. Myslivečtí hospodáři těchto honiteb vyslechli odůvodnění zvoleného postupu, k němuž se následně mohli vyjádřit.

V bohaté diskusi byli zástupci KVS upozorněni mysliveckými hospodáři na to, že:
• území zvolené pro novou akci policejních ostřelovačů je geograficky naprosto odlišné od území, ve kterém se odstřelovači doposud pohybovali,
• cestní síť a přístupnost honiteb je zde velmi složitá a za ztížených podmínek (sníh, bláto) často zcela neřešitelná,
• početnost černé zvěře ve zvolených honitbách je závislá pouze na pravidelném předkládání krmiva,
• lov realizovaný myslivci se v celém zvoleném území v předchozím období výrazně zintenzivnil a zvýšil se i úlovek; v těchto honitbách dosud nebyl zaznamenán zvýšený úhyn černé zvěře, ani zde nebyly nalezeny uhynulé kusy pozitivně testované na AMP,
• efektivita použití policejních ostřelovačů bude podle mínění mysliveckých hospodářů i při použití nejmodernější techniky pravděpodobně velmi nízká,
• diskutabilní je také rozhodnutí podporovat intenzitu lovu na severu, když nákaza AMP zatím postupuje na jih.

Zástupci KVS následně od zástupců honiteb vyžádali souřadnice GPS krytých pozorovatelen, z nichž budou moci policejní ostřelovači lovit a zástupcům honiteb sdělili povinnosti, které s tím pro ně vyplývají – zavádění střelců, označování a evidence ulovených kusů, pomoc s odstraňováním ulovených kusů atd.

Ilustrační foto Jaroslav Vogeltanz

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

Autor: IN
dot