Policejní odstřelovači ulovili během dvou týdnů 38 divočáků

Policie České republiky zahájila 16. října 2017 aktivní účast na řešení mimořádné situace s africkým morem prasat ve Zlínském kraji. V průběhu dvou týdnů policejní odstřelovači ulovili 38 kusů černé zvěře.

Během tří nocí v rámci prvního turnusu (v týdnu od 16. 10.) se podařilo policejním odstřelovačům ulovit 11 divočáků, převážně lončáků. Následující týden (od 23. 10.) ulovili dalších 27 kusů, mezi nimiž měli opět převahu lončáci. Celkem bylo v červené zóně k 30. 10. 2017 uloveno odstřelem 105 kusů černé zvěře a 30 bylo odchyceno.

Více informací o lovu černé zvěře policejními odstřelovači na Zlínsku se dozvíte v rozhovoru s plk. Martinem Hrinkem, ředitelem služby pořádkové policie Policejního prezidia České republiky, který vyjde ve Světě myslivosti č. 11/2017.

Ilustrační foto Jaroslav Vogeltanz.

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce, 30. 10.2017
dot