Ploty proti šíření AMP

Hned dva evropské státy – Polsko a Dánsko – se rozhodly postavit na svých hranicích pevné ploty, které budou mít za úkol zabránit pronikání divočáků na jejich území a šíření afrického moru prasat.

Polská vláda se myšlenkou postavení plotu na východní hranici státu zabývá již delší dobu. Podle posledních informací by plot měl stát podél celé východní hranice, od Viselského zálivu na severu až po pohoří Bieszczady. Dva metry vysoký zátaras z ocelových drátů vyroste na hranicích s Litvou, Běloruskem, Ukrajinou a ruskou enklávou Kaliningrad. Náklady by se mohly vyšplhat v přepočtu až na 1,2 miliardy korun.

Experti o plotu pochybují. Nebude podle nich fungovat ani tehdy, pokud by se podařilo ukotvit jej dost hluboko a zabránit podhrabávání zvěří. Překážka totiž nemůže být souvislá, přeruší ji řeky a jezera. A ani kdyby ty neexistovaly, divočáci u podobných menších zátarasů v Bělorusku osvědčili mimořádnou inteligenci a schopnost je překonávat. Nemoc navíc v Polsku zdecimovala tolik chovů prasat, že nápad s plotem jednoduše přichází pozdě.

Dánsko, kde zatím nebyl zaznamenán ani jediný případ AMP, postaví plot v délce 70 km, zapuštěný 50 centimetrů do země, na hranici s Německem. Kodaň se obává, že rozšíření choroby na území Dánska, které ročně vyváží vepřové maso za 5,5 miliardy dolarů, by mohlo ohrozit tamní masný průmysl. Plot by neměl bránit dopravě. Tam, kde se bude křížit s dopravními komunikacemi, budou instalovány brány, které umožní průjezd.

Dánská vláda uvedla, že kdyby nákaza v zemi propukla, znamenalo by to na jistou dobu pozastavení exportu do států mimo Evropskou unii. Blokován by byl i vývoz do členských států Evropské unie, ovšem pouze z oblastí postižených AMP.

Podle www.rozhlas.cz, 19. 3. 2018, www.novinky.cz, 22. 3. 2018 a www.ekolist.cz, 23. 3. 2018

Ilustrační foto: Jaroslav Vogeltanz

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: redakce
dot