Ploty proti šíření AMP

Hned dva evropské státy – Polsko a Dánsko – se rozhodly postavit na svých hranicích pevné ploty, které budou mít za úkol zabránit pronikání divočáků na jejich území a šíření afrického moru prasat.

Polská vláda se myšlenkou postavení plotu na východní hranici státu zabývá již delší dobu. Podle posledních informací by plot měl stát podél celé východní hranice, od Viselského zálivu na severu až po pohoří Bieszczady. Dva metry vysoký zátaras z ocelových drátů vyroste na hranicích s Litvou, Běloruskem, Ukrajinou a ruskou enklávou Kaliningrad. Náklady by se mohly vyšplhat v přepočtu až na 1,2 miliardy korun.

Experti o plotu pochybují. Nebude podle nich fungovat ani tehdy, pokud by se podařilo ukotvit jej dost hluboko a zabránit podhrabávání zvěří. Překážka totiž nemůže být souvislá, přeruší ji řeky a jezera. A ani kdyby ty neexistovaly, divočáci u podobných menších zátarasů v Bělorusku osvědčili mimořádnou inteligenci a schopnost je překonávat. Nemoc navíc v Polsku zdecimovala tolik chovů prasat, že nápad s plotem jednoduše přichází pozdě.

Dánsko, kde zatím nebyl zaznamenán ani jediný případ AMP, postaví plot v délce 70 km, zapuštěný 50 centimetrů do země, na hranici s Německem. Kodaň se obává, že rozšíření choroby na území Dánska, které ročně vyváží vepřové maso za 5,5 miliardy dolarů, by mohlo ohrozit tamní masný průmysl. Plot by neměl bránit dopravě. Tam, kde se bude křížit s dopravními komunikacemi, budou instalovány brány, které umožní průjezd.

Dánská vláda uvedla, že kdyby nákaza v zemi propukla, znamenalo by to na jistou dobu pozastavení exportu do států mimo Evropskou unii. Blokován by byl i vývoz do členských států Evropské unie, ovšem pouze z oblastí postižených AMP.

Podle www.rozhlas.cz, 19. 3. 2018, www.novinky.cz, 22. 3. 2018 a www.ekolist.cz, 23. 3. 2018

Ilustrační foto: Jaroslav Vogeltanz

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

Autor: redakce
dot