Plot, který má zastavit šíření moru prasat, staví i Sasko

Německá spolková země Sasko začala na hranici s Polskem stavět bariéru, která má zemi ochránit před šířením afrického moru prasat. Informoval o tom server listu Sächsische Zeitung. V závěru minulého roku začalo více než sto kilometrů dlouhý plot na své východní hranici stavět také sousední Braniborsko.

První plot dlouhý 4,5 kilometru postavili dělníci ve středu 8. ledna u břehů Lužické Nisy mezi hranicí Saska s Braniborskem a zámeckým parkem v Bad Muskau. Bariéra má ztížit divokým prasatům, která by mohla být nakažena africkým morem, přechod z Polska na saské území. Na elektrický ohradník budou správci věšet pachové odpuzovače.
Podle saské ministryně Petry Köppingové se v Drážďanech rozhodli výstavbou plotu podpořit úsilí Braniborska, které na konci loňského roku začalo stavět 120 kilometrů dlouhý plot podél své hranice s Polskem.
Poslední divoké prase, u kterého v Polsku zjistili africký mor, bylo nalezeno 21 kilometrů od německé hranice.
Podle ČTK, 8. 1. 2019

Ilustrační fotografie Pixabay

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot