Plošný monitoring na výskyt viru afrického moru prasat

Mimořádná veterinární opatření, která měla nařídit, aby všechny zásilky vepřového masa byly před uvedením na český trh vyšetřeny na přítomnost viru afrického moru prasat, nebyla zavedena. Namísto přísných kontrol přistoupila Státní veterinární správa k plošnému monitoringu živočišných produktů.

Mimořádná veterinární opatření, která měla nařídit, aby všechny zásilky vepřového masa a produktů z vepřového masa z prasat domácích nebo divokých původem z Belgie, Bulharska, Estonska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Polska nebo Rumunska byly od 2. října 2018 před uvedením na český trh vyšetřeny na přítomnost DNA viru afrického moru prasat (AMP), nebyla zveřejněna na úřední desce Ministerstva zemědělství, a tudíž nenabyla účinnosti.
Státní veterinární správa zavedla od 2. 10. 2018 plošný monitoring přítomnosti DNA viru AMP ve vybraných živočišných produktech. Monitoringem se v souladu s platnou legislativou rozumí namátkové a nediskriminační úřední kontroly v místech příjmu živočišných produktů ze zemí EU a třetích zemí. Při kontrolách budou odebírány vzorky o minimální hmotnosti 200 g nebo v případě jednotlivě balených potravin, celé balení. Produkty, z nichž byly odebrány vzorky, nebudou pozastavovány a provozovatel s nimi může volně nakládat. Případné zjištění přítomnosti DNA AMP by znamenalo stahování produktu z trhu.
Podle parlamentni listy.cz, 7. 10. 2018

Ilustrační fotografie Pixabay

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Redakce
dot