Pesimistický postoj k vývoji vakcíny proti AMP

V posledních měsících se v médiích objevila informace, že v příštích dvou letech může být vyvinuta vakcína proti africkému moru prasat (AMP). Na vakcíně měl pracovat jistý španělský badatel. Nicméně mluvčí německého Institutu Friedricha Loefflera (FLI) uvedla, že tento předpoklad byl velmi optimistický.

I když vznik vakcíny by byl výbornou zprávou, zkušenost ukázala, že vývoj může trvat roky až desetiletí. Plánovaná vakcína byla pravděpodobně oslabeným přírodním virem z pobaltských států. Tím je zajištěno, že je v těle spuštěna imunitní odpověď, ale obvykle nevede k symptomům onemocnění. Podle FLI zatím není jasné, zda by tento virus mohl vyvolat chronický průběh onemocnění.

Obtížná je dostatečná imunizační pokryvnost
Veterinární expert Dr. Armin Deutz je spíše pesimistický. Považuje za obtížné dosáhnout dostatečné míry proočkování v rozmezí 80 – 90 % prasat divokých. Dále by mohlo dojít k tomu, že země bez AMP již nebudou dovážet vepřové maso ze zemí, kde by byla vakcína používána.
Podle jagderleben.de, 17. 11. 2018

Ilustrační fotografie Jaroslav Vogeltanz

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Redakce
dot