Ohnisko AMP na západě Polska se zvětšuje směrem do vnitrozemí

Pozornost všech na světě je momentálně upřena k šíření nového typu koronaviru, který napadá člověka, a africký mor prasat tak zůstává logicky stranou. Také v jeho případě je však situace nadále dynamická. Střední Evropu straší zejména vývoj v západním Polsku, kde se ohnisko nákazy stále zvětšuje, v posledních týdnech východním směrem, tedy do polského vnitrozemí.

Počet divočáků, u nichž byl prokázán AMP, na západě Polska stále roste, od začátku letošního roku do 12. března jich bylo 432. Nálezy pocházejí již ze tří vojvodství – Lubušského (351), Velkopolského (72) a Dolnoslezského (2). Nové nálezy přibyly v posledních týdnech směrem do polského vnitrozemí, k hranicím s Německem a Českou republikou nákaza za uplynulý měsíc nepostoupila. Obdélník na mapě ohraničující oblast s nálezy v západním Polsku má 95 km na šířku a 67 km na výšku. K 12. březnu nadále platilo, že vzdálenost místa nejbližšího nálezu k hranicím s Německem je 12 km, resp. 65 km s Českem.
Podle www.pigprogress.com, 12. 3. 2020

Mapa: Facebook Pigprogress

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot