Odchyt divočáků v Belgii je úspěšný

Belgie se snaží zastavit šíření afrického moru prasat (AMP) i pomocí odchytu divočáků do odchytových zařízení a výsledky dokazují, že je to krok správným směrem. Od prosince loňského roku se podařilo do 160 zařízení odchytit již 1058 divočáků.

V Belgii se AMP vyskytuje již více než rok. Doposud zasáhl populace prasat divokých. Belgické úřady se snaží s nákazou bojovat různými způsoby. V prosinci 2018 byly proto také instalovány kovové pasti na odchyt divočáků.
Podle posledních údajů bylo do 160 pastí odchyceno a zastřeleno 1058 divočáků. Pro srovnání se pomocí ostatních způsobů lovu podařilo za stejné období ulovit 960 kusů divočáků.
Podle jagderleben.de, 13. 10. 2019, redakce

Ilustrační fotografie

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

SVS vydala mimořádná veterinární opatření k AMP – vymezení oblasti s intenzivním lovem prasete divokého v Libereckém a Ústeckém kraj

Státní veterinární správa (SVS) vydala opatření v souvislosti s aktuální nákazovou situací afrického moru prasat (AMP) na území Polska a Německa, kde byl 31. 10. 2020 potvrzen další výskyt této nákazy nedaleko české hranice (přibližně 65 km vzdušnou čarou).Z tohoto důvodu SVS vydala mimořádná veterinární opatření (MVO), která jsou nařízena ve vytipovaných oblastech Libereckého a Ústeckého kraje sousedících s oblastmi výskytu AMP na území Polska a Německa v tzv. „oblasti s intenzivním lovem".

Více informací

Redakce
dot