Od nového roku se na Zlínsku budou moci po testech jíst divočáci

Veterináři povolí od nového roku konzumaci odlovených divokých prasat ze zóny zamořené africkým morem na Zlínsku. Budou se ale muset plnit podmínky biologické bezpečnosti. V oblasti se také od ledna sjednotí zástřelné na 3000 korun, bez rozdílu hmotnosti prasete. Dosud zde dostávají myslivci za kusy do 50 kilogramů zástřelné 4000 korun, u větších divočáků 8000 korun.

Pokud bude chtít lovec maso z prasete konzumovat, bude muset ulovený kus vyvrhnout v registrovaném zařízení pro uchování těl ulovené zvěře a odebrat a odeslat vzorky na testy na AMP. Do obdržení výsledku vyšetření bude muset být ulovený kus včetně vývrhu umístěn v k tomu registrovaném zařízení.
V případě, že vyšetření všech v jednom zařízení současně umístěných kusů na AMP bude vyhovující, bude možno zvěřinu použít k lidské spotřebě, pouze však na území zamořené oblasti (zhruba 520 km2). V takovém případě už ale lovec nemá nárok na kompenzace od ministerstva zemědělství za nemožnost prase ekonomický zužitkovat.
Pokud by se přítomnost viru ve vzorcích prokázala, veterináři nařídí odstranění uloveného prasete a všech ostatních kusů divočáků, které s ním přišly do styku.
V případě, že lovec maso nebude chtít využít, bude ho moci stejně jako nyní rovnou odeslat do asanačního podniku a potom chtít po ministerstvu zemědělství náhradu. Nárok na třítisícové zástřelné bude vznikat při ulovení jakéhokoliv prasete na území zamořené oblasti bez ohledu na to, pro kterou z dvou uvedených variant pro naložení s uloveným tělem se lovec rozhodne.
Podle ČTK, 19. 12. 2018

Ilustrační fotografie, Jaroslav Vogeltanz

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Redakce
dot