Ochranný plot proti vniknutí afrického moru do Saska byl dokončen

Téměř před dvěma měsíci byla na sasko-polské hranici zahájena stavba platu, který má německou spolkovou zemi ochránit před migrací divočáků nakažených africkým morem prasat (AMP) z Polska. Plot byl dokončen v pátek.

Dne 21. ledna se saské ministerstvo sociálních věcí rozhodlo vytvořit bariéru na společné hranici s Polskem. Poté byl zakoupen materiál na stavbu plotu v hodnotě 250 000 eur. Stavba plotu začala okamžitě. Bariéra proti zavlečení AMP do Saska je dokončena od minulého pátku. V nadcházejících měsících se ukáže, zda plot o výšce 75 centimetrů plní svou funkci.
Podle wildundhund.de, 16. 3. 2020
Mapa: Průběh dokončeného plotu proti AMP na německo-polské hranici; Screenshot Geoportal Sachsenatlas

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot