Novinky z biologie zvěře: Jaký vliv má zástřelné za stavy divočáků?

Odměny za ulovení prasete divokého jsou vypláceny v mnoha zemích, aby motivovaly myslivce ke snížení stavů. Nedávný příklad z USA však dokládá, že zavedení zástřelného nemusí přinést jen pozitivní výsledky. Ve Věstníku společnosti Wildlife Society o tom informuje Stephen Ditchkoff a jeho kolegové.

Divočáci žijí ve velkém vojenském prostoru v americkém státě Georgie již více než 100 let. Vzhledem k významným škodám se úřady již několik let snaží o snížení stavů. Z toho důvodu byl kromě individuálního lovu povolen i lov na vnadišti a odchyt do pastí.
I když bylo vypláceno zástřelné, úspěch se nedostavil. Počet divočáků se během výzkumu dokonce zvýšil. Zároveň se zvětšila i velikost tlup a počet selat na jednu bachyni. Důvodem byla zřejmě hojnost potravy a přikrmování. Současně bylo pozorováno hodně kňourů a málo bachyní.
Podobná situace může nastat i v jiných zemích. Velké úsilí o snížení stavů divočáků v době ohrožení africkým morem prasat může být zmařeno, zejména v letech, kdy je hojnost potravy, jako tomu bylo v roce 2018. A složení populace je přinejmenším stejně důležité jako absolutní výše stavů.

Podle wildundhund.de, 1. 1. 2019

Ilustrační fotografie Jaroslav Vogeltanz

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Redakce
dot