Nové ohnisko AMP v Maďarsku

Maďarská Národní agentura pro bezpečnost potravin (Nébih) vyhlásila 2. října 2018 nové ohnisko afrického moru prasat v zemi. Poblíž obce Tarcal v Boršodsko-abovsko-zemplínské župě byl uloven divočák, u něhož byla potvrzena nákaza.

Nové ohnisko, v Maďarsku celkově třetí, leží mezi ohnisky vyhlášenými letos v dubnu (župa Héves severovýchodně od Budapešti) a květnu (župa Szabolcs-Szatmár na východě Maďarska těsně u hranic s Ukrajinou). Vzhledem ke vzdálenosti od nich se předpokládá, že opět došlo ke skokovému přenosu choroby člověkem.
V Maďarsku byl africký mor prasat potvrzen dosud pouze u černé zvěře, u celkem 38 kusů. Z obav z přenosu do chovů domácích prasat jsou realizována přísná preventivní opatření.
Podle portal.nebih.gov.hu, 3. 10. 2018

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Redakce
dot