Nová opatření proti AMP zavádí Lucembursko

Africký mor prasat byl potvrzen jen pár kilometrů od lucemburské hranice. Země proto zavádí další opatření. Všichni dosud vyšetření divočáci byli na AMP negativní.

V Lucembursku se pracovní skupina zaměřená na boj proti africkému moru prasat (AMP) rozhodla podniknout další kroky proti zavlečení nemoci. To zahrnuje především kontrolu oplocení na dálnicích a výstavbu nových plotů. Navíc bude prováděno testování ulovených divočáků na AMP. V ochranných pásmech bude lovecká sezóna na černou zvěř prodloužena od 1. března do 15. dubna 2019.


Země se připravuje na propuknutí nákazy
Začátkem března uspořádala lesní správa informační schůzku pro lovce. Již v loňském roce byly zřízeny kontrolní zóny, otevřena sběrná místa a chovatelům prasat bylo doporučeno dodržovat biologickou bezpečnost. Koncem února byla v Belgii hlášena infikovaná divoká prasata jen pár kilometrů od hranice s Lucemburskem. Nicméně, všech 118 divočáků, kteří byli v Lucembursku zatím vyšetřeni, byli bez AMP.
Podle jagderleben.de, 5. 3. 2019

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

dot