Nová mimořádná veterinární opatření k zamezení šíření AMP

Krajská veterinární správa Státní veterinární správy pro Zlínský kraj (KVSZ) vydala dne 9. 1. 2018 nová mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření AMP, na jejichž základě se rozšiřuje vysoce riziková oblast a v katastrálních územích nově zahrnutých obcí platí kromě jiného nové podmínky pro individuální lov černé zvěře.

NOVÁ MVO
Tzv. vysoce riziková oblast vymezená nařízením Státní veterinární správy (SVS) pod č. j. SVS/2017/135019-Z ze dne 8. 11. 2017 se rozšiřuje o katastrální území obcí Jaroslavice u Zlína, Kudlov, Lípa nad Dřevnicí a Želechovice nad Dřevnicí.

Uživatelé honiteb v katastrálním území uvedených obcí mohou individuálně lovit černou zvěř nově pouze se souhlasem KVSZ na základě předchozí písemné žádosti.
Zmíněným obcím se nařizuje zajistit nejpozději do 15. 1. 2018 provést soupis všech hospodářství s chovem prasat předat ho KVSZ do 17. 1. 2018.

V obcích nařizuje všem chovatelům domácích prasat v hospodářství, která do dne nabytí účinnosti MVO nebyla registrována podle zákona č. 154/2000 Sb., o šlechtění, plemenitbě a evidenci hospodářských zvířat a o změně některých souvisejících zákonů, porazit do 24:00 hodin dne 31. 1. 2018 všechna prasata v neregistrovaném hospodářství. Všem těmto chovatelům domácích prasat se zakazuje od 1. 2. 2018 chovat domácí prasata.

Za nesplnění nebo porušení povinností vyplývajících z vydaných MVO může správní orgán podle ustanovení § 71 nebo § 72 veterinárního zákona uložit pokutu až do výše: a) 50 000 Kč, jde-li o fyzickou osobu, b) 2 000 000 Kč, jde-li o právnickou osobu nebo podnikající fyzickou osobu.

AKTUÁLNÍ ČÍSLA
SVS eviduje ke dni 9. 1. 2018 celkem 191 případů, při nichž byl u uhynulého divočáka v okrese Zlín potvrzen AMP. Až na sedm kusů, které byly nalezeny vně ohradníků, pocházejí všechny pozitivně testované nálezy z vysoce rizikové oblasti (uvnitř ohradníků). V této oblasti bylo pozitivních téměř 80 % z 233 nalezených uhynulých divočáků. V zamořené oblasti vně ohradníků bylo dosud nalezeno a vyšetřeno 85 divočáků (včetně zmíněných sedmi pozitivních). Mimo zamořenou oblast (v dalších okresech Zlínského kraje) bylo nalezeno a vyšetřeno 62 prasat divokých. Výsledek všech vyšetření na AMP byl negativní.

V tzv. červené zóně zamořené oblasti bylo uloveno odstřelem nebo odchytem celkem 567 prasat divokých, z toho u 15 z nich vyšetření potvrdilo AMP. V zelené zóně bylo uloveno 1539 divočáků a všechna vyšetření na AMP v této oblasti byla negativní.

V oblasti s intenzivním lovem bylo k 9. 1. 2018 uloveno celkem 11 215 prasat divokých – nejvíce v okresech Uherské Hradiště (2169) a Kroměříž (1942). Také v této oblasti nebyla dosud ani u jediného kusu nákaza AMP potvrzena.

 

Zdroj: www.svscr.cz. 10. 1. 2018

Foto: Jaroslav Vogeltanz

 

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

Autor: David Vaca
dot