Neúspěšný boj s AMP v Číně: nákaza potvrzena u prasete divokého

Zatímco v České republice je boj s africkým morem prasat úspěšný, na opačném konci planety, v Číně, je největší trh s vepřovým masem na světě v ohrožení. Začátkem prosince dorazil virus do Pekingu a na severozápadě země byl zaznamenán i první případ nákazy prasete divokého.

Na rozdíl od Evropy se v Číně šíří nákaza především mezi domácími prasaty. Ani pět měsíců po prvním odhalení afrického moru se šíření nedaří zastavit. V polovině listopadu zaznamenaly úřady virus v komerčních chovech v provincii S'-čchuan, kde se chová přibližně 65 milionů prasat a jde o jeden z regionů s největší koncentrací vepřů na světě. Počátkem prosince dorazil virus do Pekingu.
Celkově už v Číně utratili přes 600 tisíc kusů prasat. Podle Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) připadá na zemi zhruba polovina světového chovu, tedy asi půl miliardy prasat. Pro srovnání, v Česku se podle Českého statistického úřadu chová zhruba 1,6 milionu prasat.
Zarážející je především rychlost, jakou se nákaza v Číně šíří. Ve většině případů byli jako šiřitelé identifikování lidé nebo dopravní prostředky, v menší míře pak zkrmování kuchyňských odpadů a infikování při transportu zvířat. Úřady proto omezily možnosti přepravy a zakázaly krmení vepřů kuchyňskými odpady. Podle FAO hrozí, že se mor z Číny rozšíří i do dalších zemí jihovýchodní Asie a na korejský poloostrov.
Podle německého deníku F.A.Z. byl virus objeven i v průmyslovém krmivu, což však popřel zástupce ředitele Čínského centra zdraví zvířat a epidemiologie (CAHEC) Huang Baoxu.
Mezitím byl zaregistrován v provincii Ťi-lin na severozápadě země i první případ nákazy prasete divokého. To může jednak vést k dalšímu nekontrolovatelnému šíření, podle ekologické organizace WWF však představuje riziko i pro úplně jiné zvíře. A sice tygra ussurijského, který se divočáky živí. Pokud by prasata začala hromadně vymírat, mohli by tygři přijít o zdroj potravy.
Podle www.euro.cz, 12. 12. 2018
Ilustrační fotografie Pixabay

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Redakce
dot