Německo hlásí první případ afrického moru prasat

Africký mor prasat pronikl do Německa. Institut Friedricha Loefflera potvrdil pozitivní nález u kadáveru divočáka v okresu Spree-Neiße v Braniborsku.

Spolková ministryně zemědělství Julia Klöcknerová potvrdila na zvláštní tiskové konferenci uspořádané 10. září, že kadaver divočáka nalezený u obce Schenkendöbern asi sedm kilometrů od německo-polské hranice byl pozitivně testován na AMP.

Podle ministryně Klöcknerové byla v okresech Spree-Neiße a Oder-Spree okamžitě přijata potřebná krizová opatření, mezi jiným např.:

  • omezení pohybu osob a vozidel ve vybraných oblastech,
  • přísný zákaz lovu, aby nedošlo k „rozhánění" divočáků,
  • omezení či zákaz využívání zemědělské půdy (např. při sklizni kukuřice),
  • důsledné intenzivní vyhledávání kadaverů černé zvěře.


Další opatření budou následovat. Počítá se s tím, že „jádrová zóna s nálezem" bude oplocena a bude do ní zakázán vstup.

Od místa nálezu kadaveru divočáka je to přibližně sedm kilometrů k větší farmě s chovem domácích prasat. Chovatelé v regionu již byli informováni o přísných hygienických opatřeních.

Místo nálezu je vzdáleno přibližně 105 km vzdušnou čarou od hranic České republiky (Šlukovský výběžek, Frýdlantský výběžek).

Podle www.jagderleben.de, 9. a 10. 9. 2020, red.

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

dot