Německo: dalších případy AMP u divočáků

V Braniborsku byly nalezeny čtyři další uhynulí divočáci, u kterých první vyšetření ve státní laboratoři potvrdilo pozitivní nález na africký mor prasat. Další kus jevící známky onemocnění byl nalezen ještě živý a byl usmrcen

Místa nálezů leží u obce Neuzelle v okrese Oder-Spree, který spadá do zasažené oblasti vytyčené po objevení prvního kadaveru divočáka pozitivně testovaného na AMP. Čeká se na výsledky vyšetření druhých vzorků, které provádí Institut Friedricha Loefflera. Pokud toto pracoviště potvrdí rezultát státní laboratoře, zvýší se počet případů výskytu AMP u divočáků na šest (první divočák s pozitivním výsledkem testu na AMP byl nalezen minulý týden v sousedním okrese Spree-Neiße).

O víkendu byl kolem jádrové zóny postaven elektrický ohradník a v navazující oblasti byla vyhlášena přísná veterinárně-hygienická opatření. Panuje obava ze zavlečení choroby do chovů domácích prasat. Podle úřadů je v oblasti chováno na přibližně 50 farmách okolo 15 000 prasat.

Podle www.topagrar.de, 15. 9. 2020,  red.Ilustrační foto www.pixabay.com

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

dot