Německo: AMP zjištěn u divočáka v další oblasti

Německo hlásí další nález divočáka s pozitivním výsledkem testu na africký mor prasat (AMP), čímž se jejich počet zvýšil na 38 (k 29. 9. 2020). Tato zpráva není příznivá, ale ještě horší je, že poslední nakažený kus pochází z jiné oblasti než z té, kde byli dosud divočáci s AMP nalézání. Místo nového výskytu leží 70 km na sever.

Oním nakaženým divočákem je lončák ulovený u obce Bleyen v okrese Märkisch-Oderland. Lovec si při vyvrhování všiml podezřelých změn na jeho orgánech a ohlásil to veterinárnímu úřadu.

Stejně jako v případě okresů Spree-Neiße a Oder-Spree, odkud pochází všech 37 ostatních nálezů, a kde byla vytyčena jádrová zóna s přísnými veterinárně-hygienickými opatřeními, jde o spolkovou zemi Braniborsko a německo-polské příhraničí, ale místo nálezu leží 70 km severním směrem od prvního ohniska.

V novém ohnisku byla okamžitě přijata přísná veterinárně-hygienická opatření.

Podle www.topagrar.de, 30. 9. 2020, red.

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

dot