Na Slovensku rostou obavy z přenosu AMP z Maďarska

Slovenská myslivecká komora upozornila na svých internetových stránkách na přibývající případy uhynulých divočáků s pozitivním nálezem AMP v Maďarsku, jen několik stovek metrů od slovensko-maďarské státní hranice.

V Maďarsku stále platí, že rozšíření AMP se týká tří oblastí země – žup Heves, Szabolcs-Szatmár-Bereg a Borsod-Abaúj-Zemplén (mapa 1). Nákaza se v nich vyskytuje již přes rok. Problém tkví v tom, že se postupně rozšiřuje do okolí a v právě posledně jmenované župě postoupila severním směrem k hranicím se Slovenskem (mapa 2).

 Mapa_1

Mapa 1

 

Mapa 2

 Mapa_2_perex

Aktuálně byly pozitivní vzorky potvrzeny pouhé stovky metrů vzdušnou čarou od obce Borša v okrese Trebišov (Košický kraj).
Počty případů narůstají i ve dvou zbylých župách. Nejvíce jich je evidováno v župě Heves severovýchodně od Budapešti.
Podle www.polovnickakomora.sk, 30. 4. 2019
Mapy: http://airterkep.nebih.gov.hu/aaijo/asp/asp.htm

 

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot