Na obranu divočáků

Polskem aktuálně hýbe téma „depopulace“ černé zvěře neboli jejího v podstatě úplného vystřílení kvůli ochraně domácích prasat před následky epidemie afrického moru prasat (AMP). Již do konce března letošního roku má být v Polsku dosaženo populační hustoty černé zvěře jeden kus na 1000 ha!

Divočáci, hlavně ti, kteří migrují přes východní hranici Polska, jsou příčinou šíření AMP, který se v uplynulých měsících objevil již na západním břehu Visly. Padliny divočáků jsou nalézány kolem celé Varšavy. V roce 2017 bylo v Polsku vyzkoušeno několik metod, které měly šíření AMP zastavit. Na hranici s Běloruskem a Ruskem byli divočáci intenzivně loveni, ministr životního prostředí nařídil jejich razantní odstřel také na území národních parků, to vše ve jménu údajné nebo skutečné války s AMP. Podle mínění chovatelů prasat jsou však opatření, která by měla vést k vystřílení divočáků, neúčinná a je třeba přistoupit k radikálnímu řešení. To má zajistit, aby již do konce března letošního roku (!) bylo v Polsku dosaženo populační hustoty černé zvěře jeden kus na 1000 ha (!). Toto rozhodnutí Ministerstva životního prostředí je pro Státní lesy a Polský myslivecký svaz závazné. Nezbývá nám nic jiného než vykonat nařízení vlády (Ministerstva životního prostředí), říkají zástupci obou organizací.

Co v praxi znamená jeden divočák na 1000 ha? Jako příklad je uváděn konkrétní myslivecký spolek, který hospodaří na 13 000 ha a v jeho honitbě žije přibližně 500 divočáků. Aby splnil nařízení MŽP, musí do konce března většinu z nich vystřílet. V honitbě může zbýt nanejvýš 13 divočáků!

Bez ohledu na to, že myslivcům nikdo nevysvětlil, jakými způsoby se mají k uvedenému cíli dopracovat, většina z nich se do takových „jatek" („rzezi") odmítá zapojit. Kroutí hlavami, že nebudou střílet plné bachyně nebo bachyně od čerstvě metaných selat, a upozorňují, že lov plných bachyní je v naprostém rozporu s mysliveckou etikou. I polští ekologové se k tomuto tématu vyjadřují velmi kriticky, a to i v oficiálních tiskovinách. Vystřílení většiny divočáků vzbuzuje jejich pochybnosti a je v rozporu s představami o hospodaření s populacemi volně žijících zvířat. Pokud má být likvidace téměř celé populace černé zvěře v Polsku jedinou možností, jak čelit epidemii AMP, jde o důkaz toho, že si polští veterináři nevědí rady se systémem kontroly a zabezpečením chovů domácích prasat. Při pohledu na jejich bezradnost se polské prase divoké stává příslovečným obětním beránkem.

Podobné kritické hlasy myslivců začínají zaznívat i v sousedním Německu, které se v podstatě připravuje na zavlečení nákazy. V jednotlivých spolkových zemích jsou přijímána nejrůznější opatření kvůli zvýšení intenzity lovu černé zvěře (povolování přístrojů pro noční vidění k lovu, umožnění celoročního lovu atd.). Část myslivců to nese s krajní nevolí a odmítají se zapojit do divokého masakrování černé zvěře.

Zpracováno podle magazynkaszuby.pl, 18. 2. 2018.

Článek vyšel ve Světě myslivosti č. 3/2018.

Ilustrační foto: Jaroslav Vogeltanz

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

Autor: Petr Koubek
dot