Myslivci už nemusejí udržovat aktivní pachové ohradníky u Zlína

Veterináři dnes zrušili povinnost pro myslivce udržovat účinnou aktivní látku v pachových ohradnících na Zlínsku, které částečně lemovaly oblast, kde se od roku 2017 vyskytoval africký mor prasat. Vyplývá to ze změny mimořádných veterinárních opatření, kterou Státní veterinární správa (SVS) uveřejnila na své úřední desce. Povinnost se dosud týkala devíti mysliveckých sdružení. Účinná látka byla naposledy doplněna na začátku letošního ledna, řekl dnes ČTK zástupce tiskového mluvčího SVS Petr Majer.

Už na začátku loňského října zrušila SVS povinnost udržovat funkčnost elektrických ohradníků, které lemovaly část vysoce rizikové oblasti. Zlínský kraj je následně do konce října nechal odinstalovat.
Na podzim odvolali veterináři i zákaz vstupu do lesů, polí a na polní cesty v okolí Zlína, který vyhlásili kvůli nebezpečí rozšíření nákazy. V listopadu skončilo vymezení takzvané vysoce rizikové oblasti o rozloze téměř 90 kilometrů čtverečních východně od krajského města, kde zmiňovaný zákaz platil. Zrušením vysoce rizikové oblasti přestal platit i zákaz společného lovu veškeré zvěře.
Letos v lednu veterináři povolili konzumaci odlovených divokých prasat z oblasti zamořené africkým morem na Zlínsku. Lovci ale stále musejí plnit podmínky biologické bezpečnosti. Také se v oblasti sjednotilo zástřelné na 3000 korun, bez rozdílu hmotnosti prasete.
Změny podle veterinářů reagují na zlepšující se situaci u afrického moru prasat v České republice. Od posledních nálezů uhynulých nakažených prasat totiž uplynulo více než devět měsíců. Všechny pocházely z dříve vymezené vysoce rizikové oblasti.
Do konce letošního dubna by proto Česká republika mohla získat status země bez výskytu této choroby, uvedla SVS.
V zamořené oblasti stále platí zákaz chovu domácích prasat v chovech, které nejsou registrovány podle takzvaného plemenářského zákona. Nařízení vstoupilo v platnost 1. prosince 2017, lidé na jeho základě museli porazit 22 prasat. Pokud chtějí lidé prasata v zamořené oblasti chovat, musejí se registrovat.
Podle ČTK, 25. 1. 2019

Ilustrační fotografie Jaroslav Vogeltanz

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot