Myslivci na Zlínsku vyměňují pachové ohradníky

Členové mysliveckých spolků začali s výměnou pachových ohradníků, jež od loňského července stojí kolem území zamořeného africkým morem prasat na Zlínsku. Nové ohradníky jsou účinnější a ekologicky šetrnější. Podle Státní veterinární správy (SVS) se v oblasti lemované pachovými i elektrickými ohradníky vyskytují už jen jednotlivé kusy divokých prasat.

Myslivci zatím pachové ohradníky vyměnili na linii dlouhé zhruba 15 kilometrů, na dalších asi 23 kilometrech je nahradí novými na konci září.
Původní ohradníky mají nejčastěji podobu dřevěných sloupků, na nichž je připevněn kelímek s polyuretanovou pěnou napuštěnou účinnou látkou, kterou myslivci průběžně vyměňují. Podle Vlastimila Nevrkly, jednatele společnosti EKOPLANT, která ohradníky dodává, však obsahují toxické látky.
„Prvotní ohradníky jsme museli dodat co nejrychleji. Součástí nových ohradníků, jejichž výroba je náročnější, je kostička na bázi škrobu, která se zasouvá do adaptéru. Obsahuje látky, které jsou v přírodě snadno odbouratelné," uvedl Nevrkla.
Za uplynulý měsíc mají veterináři v celém Zlínském kraji zprávy o pěti nalezených uhynulých divočácích, africký mor prasat neměl žádný.
Pakliže se nový případ nákazy neobjeví v září ani v říjnu, zmírní veterináři pravděpodobně mimořádná opatření, která v souvislosti s nákazou vydali. Zmizet by postupně měly zmíněné ohradníky, zrušen by mohl být i zákaz vstupu osob do lesů, na pole a polní cesty ve vysoce rizikové oblasti.

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

Podle ČTK, redakce
dot