Myslivci na Zlínsku vyměňují pachové ohradníky

Členové mysliveckých spolků začali s výměnou pachových ohradníků, jež od loňského července stojí kolem území zamořeného africkým morem prasat na Zlínsku. Nové ohradníky jsou účinnější a ekologicky šetrnější. Podle Státní veterinární správy (SVS) se v oblasti lemované pachovými i elektrickými ohradníky vyskytují už jen jednotlivé kusy divokých prasat.

Myslivci zatím pachové ohradníky vyměnili na linii dlouhé zhruba 15 kilometrů, na dalších asi 23 kilometrech je nahradí novými na konci září.
Původní ohradníky mají nejčastěji podobu dřevěných sloupků, na nichž je připevněn kelímek s polyuretanovou pěnou napuštěnou účinnou látkou, kterou myslivci průběžně vyměňují. Podle Vlastimila Nevrkly, jednatele společnosti EKOPLANT, která ohradníky dodává, však obsahují toxické látky.
„Prvotní ohradníky jsme museli dodat co nejrychleji. Součástí nových ohradníků, jejichž výroba je náročnější, je kostička na bázi škrobu, která se zasouvá do adaptéru. Obsahuje látky, které jsou v přírodě snadno odbouratelné," uvedl Nevrkla.
Za uplynulý měsíc mají veterináři v celém Zlínském kraji zprávy o pěti nalezených uhynulých divočácích, africký mor prasat neměl žádný.
Pakliže se nový případ nákazy neobjeví v září ani v říjnu, zmírní veterináři pravděpodobně mimořádná opatření, která v souvislosti s nákazou vydali. Zmizet by postupně měly zmíněné ohradníky, zrušen by mohl být i zákaz vstupu osob do lesů, na pole a polní cesty ve vysoce rizikové oblasti.

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Podle ČTK, redakce
dot