Mrchožrouti představují pro přenos AMP jen malé riziko

Mrchožrouti představují podle vědců nízké riziko pro přenos afrického moru prasat (AMP), naopak mohou zkrátit přežívání virů tím, že zkonzumují mrtvá těla, a tím sníží možnost šíření nákazy. Výsledky vychází z pozorování vědců Institutu Fridricha Loefflera v Německu.

Jak se virus AMP přenáší mezi divočáky a kdo může být přenašečem? Virus AMP je vysoce stabilní, a tak se objevily obavy, že za šířením nákazy z mrtvých těl divočáků mohou stát i mrchožraví živočichové. Otázku se snažili zodpovědět vědci z Institutu Friedricha Loefflera (FLI). Tento předpoklad však ve své studii nepotvrdili.

Vědci FLI pozorovali, co se děje s kadávery 32 divočáků v jejich přirozeném prostředí v Německu. Pomocí digitálních fotoaparátů zachytili 22 obratlovců, včetně dvou savců a tří druhů ptáků, kteří se na mrtvých tělech krmili.
Nejčastěji se objevil psík mývalovitý. Byl zodpovědný za 44 procent návštěv. Psíci, lišky a káně se na kadáverech živili v průběhu celého roku. V chladném období vědci pozorovali také havrany a orly.

V létě většinu mršin zužitkoval a rozložil hmyz. Většina kadáverů byla navíc pozřena na původním místě. Pouze ve vzácných případech lišky, psíci mývalovití a havrani opustili místo úhynu s malým kouskem masa v mordě nebo zobáku.

Mrchožrouti riziko snižují

Vědci proto dospěli k závěru, že riziko šíření AMP pomocí mrchožroutů je nízké. Snížení jejich populace nemá proto žádný vliv na kontrolu nemoci. Naopak, mrchožrouti jsou nápomocní při likvidaci kadáverů divočáků a mohou tak přispět ke snížení rizika přemnožení virů v životním prostředí.
Podle agrarheute.com, 9. 8. 2019, redakce

Ilustrační fotografie Pixabay

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot