Ministr Toman: Zmírnění opatření kvůli AMP na Zlínsku a zpřísnění dovozu vepřového

Mimořádná veterinární opatření vydaná v souvislosti s výskytem afrického moru prasat (AMP) na Zlínsku by se mohla v blízké době zmírnit. Od posledního nálezu nakaženého divočáka uplyne v říjnu půl roku, což je doba, po které virus přežívá v prostředí. Vyplývá to z včerejšího jednání ministra zemědělství Miroslava Tomana s ústředním ředitelem Státní veterinární správy (SVS) Zbyňkem Semerádem. V souvislosti s výrazným zhoršením nákazové situace v Evropě zvažuje SVS zavedení povinnosti vyšetřovat před uvedením na český trh vepřové maso ze zemí s výskytem AMP na přítomnost viru této nákazy.

„Vzhledem ke zhoršující se nákazové situaci v zahraničí vážně uvažujeme o zpřísnění podmínek pro dovoz vepřového masa ze zemí s potvrzeným výskytem afrického moru prasat," řekl ministr zemědělství Miroslav Toman. Povinnost by se nevztahovala na tepelně upravené výrobky. Tepelná úprava totiž virus likviduje. „Dalším krokem s ohledem na zhoršující se nákazovou situaci v Evropě bude brzké svolání Ústřední nákazové komise ministra zemědělství. Jejím úkolem bude příprava opatření pro případ masivnějšího zavlečení AMP do ČR, které představuje reálnou hrozbu," dodal ministr.
„Ze stejného důvodu se SVS zaměří na kontroly dovozu živočišných potravin určených pro spotřebu posádek motorových vozidel (tzv. svačinek). Nedostatečně upravené vepřové produkty jsou nejpravděpodobnějším zdrojem přenosu nákazy na dlouhé vzdálenosti," uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Jak v případě ČR, tak aktuálně Belgie lze téměř s jistotou vyloučit, že k přenosu AMP došlo přirozenou cestou v rámci migrace prasat divokých. Nejbližší ohnisko nákazy totiž v obou případech bylo stovky kilometrů daleko.
SVS namátkově vyšetřuje zásilky vepřového masa ze zemí s výskytem AMP v chovech prasat na přítomnost jeho viru. Ze stejného důvodu byla v průběhu jara také vedena informační kampaň zaměřená zejména na dálkové řidiče na hlavních dálničních tazích na rizika šíření nákazy potravinami. K obraně proti šíření nákazy na naše území by do budoucna mohlo přispět i oplocení dálnic D1 a D2. Na toto téma vede SVS diskusi s Ředitelstvím silnic a dálnic.
Podle TZ Ministerstva zemědělství, 25. 9. 2018

Ilustrační fotografie Pixabay

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

Redakce
dot