Ministr Toman: Zmírnění opatření kvůli AMP na Zlínsku a zpřísnění dovozu vepřového

Mimořádná veterinární opatření vydaná v souvislosti s výskytem afrického moru prasat (AMP) na Zlínsku by se mohla v blízké době zmírnit. Od posledního nálezu nakaženého divočáka uplyne v říjnu půl roku, což je doba, po které virus přežívá v prostředí. Vyplývá to z včerejšího jednání ministra zemědělství Miroslava Tomana s ústředním ředitelem Státní veterinární správy (SVS) Zbyňkem Semerádem. V souvislosti s výrazným zhoršením nákazové situace v Evropě zvažuje SVS zavedení povinnosti vyšetřovat před uvedením na český trh vepřové maso ze zemí s výskytem AMP na přítomnost viru této nákazy.

„Vzhledem ke zhoršující se nákazové situaci v zahraničí vážně uvažujeme o zpřísnění podmínek pro dovoz vepřového masa ze zemí s potvrzeným výskytem afrického moru prasat," řekl ministr zemědělství Miroslav Toman. Povinnost by se nevztahovala na tepelně upravené výrobky. Tepelná úprava totiž virus likviduje. „Dalším krokem s ohledem na zhoršující se nákazovou situaci v Evropě bude brzké svolání Ústřední nákazové komise ministra zemědělství. Jejím úkolem bude příprava opatření pro případ masivnějšího zavlečení AMP do ČR, které představuje reálnou hrozbu," dodal ministr.
„Ze stejného důvodu se SVS zaměří na kontroly dovozu živočišných potravin určených pro spotřebu posádek motorových vozidel (tzv. svačinek). Nedostatečně upravené vepřové produkty jsou nejpravděpodobnějším zdrojem přenosu nákazy na dlouhé vzdálenosti," uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Jak v případě ČR, tak aktuálně Belgie lze téměř s jistotou vyloučit, že k přenosu AMP došlo přirozenou cestou v rámci migrace prasat divokých. Nejbližší ohnisko nákazy totiž v obou případech bylo stovky kilometrů daleko.
SVS namátkově vyšetřuje zásilky vepřového masa ze zemí s výskytem AMP v chovech prasat na přítomnost jeho viru. Ze stejného důvodu byla v průběhu jara také vedena informační kampaň zaměřená zejména na dálkové řidiče na hlavních dálničních tazích na rizika šíření nákazy potravinami. K obraně proti šíření nákazy na naše území by do budoucna mohlo přispět i oplocení dálnic D1 a D2. Na toto téma vede SVS diskusi s Ředitelstvím silnic a dálnic.
Podle TZ Ministerstva zemědělství, 25. 9. 2018

Ilustrační fotografie Pixabay

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Redakce
dot